У древньому маєтку Петра Катеринича збереглося головне – життя
Це помітила й серцем відчула столичний архітектор, уродженка села Браниця Бобровицької громади Оксана Хорошавіна. І вона закохалася в цю споруду, але водночас і біль відчула, оскільки здавна міцна споруда була у занедбаному стані. Але ж її колись майстерно, на високому архітектурному рівні спроектував, видно, талановитий архітектор, талант якого зберігся до наших днів. Непоправно знищена лише одна перлина маєтку – Зимовий сад. Але сучасна, талановита архітекторка Оксана Хорошавіна переконана, що й цю частину маєтку можна відродити. От тільки для цього потрібні великі кошти.
Щоб їх знайти, ініціаторка відродження маєтку спільно з Бобровицькою міськрадою й місцевими благодійниками почали з малого: організували толоку, щоб привести приміщення в божий вигляд, в якому потім провести культурний захід, прикрасили його й виставкою картин архітекторки-художниці Оксани, щоб зібралося якнайбільше глядачів, зокрема зі столиці. І перший захід виявився вдалим: приїхали навіть президент і віце-президент Національної спілки архітекторів України – Олександр Чижевський і Олена Олійник. Вони порадували колегу Оксану й представників міськради, визнавши, що в давньому маєтку справді збереглося життя, яке поступово розвивається, навіть без великих капіталовкладень. Тож проект масштабного відродження маєтку родини Катериничів не випадково одержав грантову підтримку з Європи, бо він перспективний, ще і в надійних руках.
Але щоб довести цей проект до повної реалізації, ініціаторка Оксана Хорошавіна, спільно з міською радою, продовжує привертати увагу до маєтку. Без європейських грантів і великого місцевого фінансування приведена до ладу велика зала, де збереглися витвори будівельного мистецтва, зокрема майстерно облицьована груба, на фоні якої люблять фотографуватися відвідувачі маєтку.
Фотографувалися й недавно, коли відбувався захід закриття виставки картин, написаних Оксаною Хорошавіною. Художниця сама зробила своєрідну екскурсію по своїх картинах, розповіла, що її надихнуло на кожну картину. Багато тем пов’язані з війною. Звернула увагу на те, що ворог безпощадно знищує історичну культурну спадщину, тож це повинно наштовхувати народ на відновлення всього, що залишається не зруйнованим, відроджувати музеї, організовувати виставки, створювати нові культурні шедеври.
У планах Оксани – організація виставок місцевих талановитих самобутніх художників, майстрів вишивок та іншого рукоділля й майстрування. Про організацію художніх виставок заявляють майстри живопису з інших областей, що теж привертає неабияку увагу суспільства до маєтку Петра Катеринича.
Обіцяні європейські гранти допоможуть вивести стан маєтку на рівень гідного об’єкта туризму, місця для дозвілля тощо. Але більші кошти потрібні для відновлення Зимового саду, який навіть у столиці треба ще пошукати. А провести в ньому бал тих часів уже готуються місцеві учасниці художньої самодіяльності – першу таку своєрідну репетицію продемонстрували на заході із закриття художньої виставки. І прототип дружини Катеринича вже є: за виконання її ролі взялася начальниця відділу культури й туризму Людмила Луценко.
У закритті першої художньої виставки в стародавньому маєтку взяли участь виконувач обов’язків міського голови Геннадій Іванюк і заступник голови міськради Юлія Петренко. Для них питання відродження маєтку теж давно стало актуальним, за що їм вдячна ініціаторка Оксана Хорошавіна. Вона визнала ще на заході з відкриття виставки, що без їхньої допомоги, без участі небайдужих до маєтку бобровичан її задум залишився б просто гарною ідеєю.
Григорій ВОЙТОК