Обов’язкове встановлення дистанційних передавачів відтермінували
До початку літа цього року всі комерційні споживачі газу повинні були облаштувати свої лічильники приладами дистанційної передачі даних про використані об’єми газу. Тим, хто не встиг цього зробити, щоб не відключили газ в опалювальний сезон, необхідно написати звернення з письмовим зобов’язанням в ПАТ «Чернігівгаз» до жовтня.
У зв’язку з переходом на денне збалансування газу відповідно до пунктів 3, 4 глави 3 розділу Х Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого постановою НКРЕКП, визначено, що власники комерційних вузлів обліку природного газу зобов’язані встановити на своїх вузлах засоби дистанційної передачі даних обліку природного газу. І якщо такі комерційні установи не виконають ці зобов’язання, то їм відключать газ вже в цей опалювальний сезон. До речі, це також передбачено тією ж Постановою НКРЕКП від 30.09.15 року: там чітко прописано, що абонент, який не забезпечить дистанційну передачу даних, не має права користуватися газом.
Проте є й позитив. Підприємствам дозволили не облаштовувати газові лічильники засобами дистанційної передачі даних до 1 травня 2019 року. Тим, хто не встиг встановити такий обліковий пристрій, потрібно написати заяву-зобов’язання до початку жовтня, щоб залишитися взимку з газом.
«Обов’язкове встановлення передавачів поки що відтермінували. Регулятор вніс зміни до Кодексу газорозподільних систем і Типового договору розподілу природного газу та продовжив термін облаштування комерційних вузлів обліку газу засобами дистанційної передачі до 1 травня 2019 року, – пояснює фахівець із зв`язків з громадськістю та пресою ПАТ «Чернігівгаз» Наталія Свириденко. – Та тільки за однієї умови – до опалювального сезону комерційні споживачі мають написати гарантійного листа, в якому вони зобов’язуються до першого травня встановити такий дистанційний засіб обліку природного газу. І в цьому гарантійному листі вони прописують, що не заперечують щодо відключення газопостачання в тому випадку, якщо не встановлять цього передавача. Тим, хто не напише такого листа до початку опалювального сезону, відключать газ. Наразі близько 95% комерційних вузлів області не обладнані дистанційними передавачами даних».
За словами – 10, а на ділі всі 20 тисяч
ПАТ «Чернігівгаз» пропонує підприємцям обладнати лічильники засобами дистанційного передавання даних у порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем. Це означає, що підприємці-споживачі газу повинні звернутися до «Чернігівгазу» для отримання технічного завдання, замовити розробку робочого проекту, погодити його у «Чернігівгазі», придбати за власний рахунок обладнання, оплатити його монтаж, налагодження, перевірку достовірності переданих даних, прийняти його в експлуатацію за участю «Чернігівгазу» зі складенням відповідного акту. Загалом, платити не треба лише за отримання технічного завдання, погодження проекту та прийняття засобу дистанційного передавання даних в експлуатацію. За словами спеціалістів ПАТ «Чернігівгаз», купити прилад і встановити його може будь-яка інша фірма, не обов’язково це має бути монополіст «Чернігівгаз».
«Є монопольні послуги, які надає лише ПАТ «Чернігівгаз», – пояснює Наталія Свириденко. – На нашому сайті є перелік цих послуг. Та є ті позиції, які споживач може вибирати, тобто самостійно купити і встановити передавач. Головне, щоб він відповідав проекту і типорозміру. Щоб все було в порядку з технічною документацією».
Згідно з розрахунками ПАТ «Чернігівгаз», якщо підприємству не потрібна заміна лічильника, то вартість обладнання, робіт та проектної документації не має перевищувати 10 тисяч гривень. Та це ідеальна модель, і, як показує практика, вона майже не зустрічається. Все через те, що більшість лічильників старої моделі. Через це споживачам, в яких встановлені лічильники інших виробників (а найчастіше це старі лічильники), доведеться витратити додаткові гроші на їхню заміну. Тому таке облаштування обійдеться до 20 тисяч гривень.
До речі, і з передавачами також не все так просто. Сьогодні на ринку доступним є лише один засіб дистанційного передавання даних для побутових лічильників з протоколом передавання даних, визначеним у технічному завданні. Його виробником є харківська фірма. Прилад складається з GPRS-модема і датчика імпульсів. Його можна придбати за майже 6 тисяч гривень.
Марія ПУЧИНЕЦЬ