На відродження Качанівки вже зібрано близько 400 тисяч гривень
Саме стільки коштів поки що вдалося зібрати благодійникам на реконструкцію, розвиток і музеєфікацію Національного історико-культурного заповідника «Качанівка», що на Ічнянщині. Відродженням та популяризацією унікального палацово-паркового комплексу займається благодійна організація «Фонд відродження Качанівки». Її створили за ініціативи аграріїв та керівників області всього півтора місяця тому. До правління організації увійшли близько трьох десятків відомих на Чернігівщині особистостей – здебільшого це промисловці, обласні депутати та аграрії. Головою правління обрали відомого на Ічнянщині мецената, почесного промисловця України, власника ПАТ «Завод сухого молока та масла» Віктора Кияновського. Наглядову раду благодійної організації очолив голова облдержадміністрації Валерій Куліч.
Створення на початку березня благодійної організації, яка сприяє розбудові, реконструкції, музеєфікації та розвитку Національного історико-культурного заповідника «Качанівка», по праву вважають новою сторінкою в історії унікальної пам’ятки садово-паркового мистецтва.
«Качанівка» – один із найвідоміших свого часу культурно-мистецьких осередків та яскравий взірець садибної архітектури. Парк розкинувся на березі річки Смош в Ічнянському районі. Сьогодні його площа становить 600 гектарів, з яких 116 займають ставки.
Зважаючи на важливість збереження культурного надбання, меценати запропонували створити спеціальну благодійну організацію. На початку лютого 2018 року з ініціативи голови Чернігівської ОДА Валерія Куліча та депутата Чернігівської облради Віктора Кияновського в Качанівці зібралося близько трьох десятків небайдужих підприємців, які відгукнулися на заклик об’єднати свої зусилля у справі реставрації і розвитку заповідника як важливого національного культурно-мистецького центру.
Тоді ж було ухвалено рішення про створення благодійної організації «Фонд відродження Качанівки». На першому етапі засновники визначили коло потенційних спонсорів і донорів. На другому – створили органи управління. Вирішили: контролюючі функції здійснюватиме Наглядова рада, яку очолив голова обласної державної адміністрації Валерій Куліч. Головою правління (виконавчим органом організації) обрали Віктора Кияновського.
«Фонд ставить за мету сприяти розбудові, реконструкції, музеєфікації та розвитку пам'яток палацово-паркового комплексу качанівського заповідника кін. ХVІІІ – поч. ХХ століть, унікальних своєю архітектурною самобутністю, історичною цінністю та своєрідністю ландшафту, які належать до визначних об'єктів національного культурного надбання, і які, всупереч негараздам історичного розвитку країни, збереглися в цілісності. Всі вони потребують повної реставрації», – аргументує доцільність благодійної ініціативи меценат Віктор Кияновський.
На початку березня 50 тисяч гривень, пожертвувані відомим благодійником, стали першим грошовим внеском на рахунку новоствореного фонду. Вже через півтора місяця на благодійному рахунку – кругленька сума, майже 400 тисяч гривень.
За словами Віктора Кияновського, гроші перераховують трудові колективи, пенсіонери, підприємці – всі, кому не байдужа доля Качанівки.
Звичайно, це лише початок, який все-таки в недалекому майбутньому дозволить втілити в життя масштабні проекти з відновлення збережених дотепер двадцяти двох пам'яток архітектури й садово-паркового мистецтва Національного історико-культурного заповідника «Качанівка». У зв'язку з цим засновники та учасники фонду звертаються із проханням до всіх жителів Чернігівщини як до свідомих патріотів свого краю, які щиро вболівають за долю української культури, долучитися до діяльності фонду, стати його активними членами.
«Майбутні покоління мають побачити всю красу і велич Качанівки, яка з кожним роком стає все більш популярним місцем для туристів з України та із-за кордону. Значно більше людей нині збирає і літературно-мистецьке свято «Качанівські музи». Ми будемо налаштовувати зв'язки з українською діаспорою за кордоном та розширювати коло однодумців», – зазначає Віктор Кияновський.
Історична довідка
Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» був створений у 1981 році на основі палацового ансамблю і парку дворянської садиби. Першу згадку про Качанівку відносять до початку 40-х років 18 століття. Саме тоді півчий Імператорського хору Федір Каченовський купив невеличкі хутірці в Чернігівській губернії, а місцевість відповідно отримала назву «Качанівка». Свою історію Качанівка розпочала із садиби, яку заснував граф Петро Олександрович Рум’янцев-Задунайський.
Садиба була однією з резиденцій президента Малоросійської колегії і генерал-губернатора Малоросії. Невдовзі український зодчий Максим Мосцепанов на замовлення графа звів тут розкішний палац у романтичному стилі та заклав розкішний парк.
Проте славу культурно-мистецького осередку «Качанівці» приніс 1824 рік, коли садибою володіли поміщики-меценати Тарновські. Саме меценат Василь Тарновський перетворив цей мальовничий куточок у справжню архітектурно-художню перлину.
Державний заповідник «Качанівка» завжди приваблював творчих людей і допитливих туристів. Тут написав свої кращі твори талановитий український художник Василь Штернберг, працював над оперою «Руслан і Людмила» Михайло Глинка, писав картину «Вечорниці» Ілля Рєпін, сюди навідувався український поет Тарас Шевченко.
Віталій НАЗАРЕНКО