Міфи і реальність фасадного утеплення

Побоювання стати жертвами «газової війни» змусило чернігівців масово утеплювати свої квартири. Майже на кожній багатоповерхівці Чернігова можна помітити фасадні вкраплення – так звані пінопластові блоки. Утеплення фасадів зовні – один з найефективніших методів збереження тепла в помешканні.

Втім, не всі довіряють такому «теплу». Існують версії, що таке утеплення призводить до руйнації будинку, утворення плісняви і навіть спричиняє алергічні захворювання.

Щоб дізнатися про нюанси зовнішнього фасадного утеплення, «Високий Вал» звернувся за допомогою до спеціаліста будівельної галузі.

Про міфи, або ж навпаки – шокуючу правду пінопластового утеплення ми розпитували у директора однієї з будівельних фірм Чернігова Андрія Мовляна. За словами фахівця, розрізняють два види зовнішнього утеплення: «мокре» і вентилююче.

Мокрим типом утеплення називають монтаж утеплювача безпосередньо на стіну за допомогою клею з наступним оштукатурюванням.

Під час «мокрого» утеплення поверхня штукатуриться. А «родзинка» вентилюючого утеплення – прошарок повітря між утеплювачем і декоративним захисним шаром. Цей прошарок виводить так звану «точку роси» з квартири на захисну плівку утеплювача.

Завдяки цьому квартира «дихає», що важливо для здоров’я людей.

Міф перший – пліснява

Окрім того, виведення конденсату з поміщення зменшує шанси утворення плісняви.

Отож, міф перший – про плісняву розвіяний. Зовнішнє утеплення квартир навпаки допомагає протидіяти утворенню грибків. Звісно, якщо не забувати іноді провітрювати квартиру.

Альпіністи на балконі

У Чернігові популярне «мокре» утеплення. Воно набагато дешевше за вентилююче. Ціна залежить від якості матеріалів і «тарифів» за роботу будівельників. «Мокре» утеплення 1 метра квадратного обійдеться чернігівцям приблизно у триста гривень

Відтак, за утеплення однокімнатної квартири (фасад – 15-20 квадратів) треба викласти близько шести тисяч гривень. За двокімнатну – приблизно у двічі більше. Знову ж таки – все залежить від матеріалів і вартості послуг будівельників.

До речі, утеплення на першому поверсі суттєво дешеве. Адже на висоті цими роботами займається «еліта будівельної галузі» – альпіністи. А їх робота не з дешевих.

Квартиру утеплив – будинок розвалив?

В Інтернеті можна знайти чимало відгуків про те, що утеплення фасаду лише однієї квартири призводить до руйнації будинку. Мовляв, через різницю температур на стику утворюється тріщина. За словами Андрія Мовляна, різниця температур є.

Але щоб це призвело до утворення тріщини – маловірогідно. Таких випадків йому спостерігати не доводилося. Отож, міф другий – про руйнацію будинків також певним чином розвіяний.

Алергія на тепло в квартирі

У мережі можна знайти чимало критичних коментарів і про алергічні захворювання, спричинені зовнішнім утепленням. Чи дійсно утеплювач (пінопласт, або ж мінеральна вата) може зашкодити людині? З цим питанням «Високий Вал» звернувся до алерголога Чернігівської міської лікарні № 1 Олени Ільченко.

За словами медика, пінопласт і мінеральна вата не відносяться до алергенів. Тому ці полімери не можуть спричиняти алергічних захворювань. Таким чином, міф третій – про алергію розвіяний.

Епічні багатоповерхівки новорічні

Багатоповерхівки, в яких зовні утеплені лише деякі кватири, дуже нагадують новорічні ялинки. Різнокольорові вкраплення у будинку роблять його не дуже привабливим.

Андрій Мовлян погоджується, що у фасадному утепленні присутня проблема естетики.

Мандри бюрократичними коридорами у пошуках істини

Про цей аспект проблеми я вирішив поговорити із фахівцями управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради. Втім, «відкритість» і «вихованість» архітектурного відомства мене вразила. Та про це вже якось іншим разом.

Отож, відфутболили мене з управління архітектури та містобудування в іншу інстанцію. Заступник головного архітектора Чернігова Євгенія Швидка заявила, що «вони» до питань фасадного утеплення не мають жодного відношення.

Всі стрілки перевела на інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Чернігівській області.

Що ж робити?

Шукати істину пішов до архітектурних інспекторів. Там з етикетом ситуація краща. Мене уважно вислухали і почали пояснювати. Почувши про те, що управління архітектури міськради відкараскалося, інспекція, м’яко кажучи, здивувалася. Якщо почитати на сайті міськради перелік функцій і обов’язків, покладених на управління архітектури, то подив інспекторів можна зрозуміти.

За словами заступника начальника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Чернігівській області Людмили Шкуріної, про зовнішнє утеплення фасадів вже давно треба говорити на рівні влади. Адже досі немає якоїсь державної програми, яка б зобов’язала усіх громадян діяти за єдиним алгоритмом.

Наприклад, якщо фасад багатоповерхівки коричневий, то і систему утеплення треба фарбувати у коричневий.

А своєрідний «дозвіл» на початок виконання будівельних робіт дійсно дає архітектурно-будівельна інспекція.

У статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прописано: реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Мабуть, усім «архітектурним» інстанціям Чернігова варто хоча б кілька разів зібратися разом і обговорити цю проблему.

«Пінопластове» золото

Ажіотаж на фасадні утеплення кватир у Чернігові розпочався на початку осені. Цьогоріч замовлень побільшало в рази. Більш заможні чернігівці вирішили не ризикувати. Адже якщо політики не вирішать газове питання, людям доведеться зимувати у холодних квартирах.

Як і у будь-якому іншому бізнесі, будівельні фірми мали б «просікти фішку» і підняти ціни на свої послуги. Але, за словами Андрія Мовляна, будівельники не стали обдирати людей. Хоча певне подорожчання все ж відбулося.

Але то у зв’язку з подорожанням матеріалів. Вартість робіт будівельників залишилася без змін.

Утеплення «у мішку»

До речі, сертифіковані будівельні компанії дають гарантію на фасадні системи утеплення від 1 до 3 років. Окрім того, легальні будівельники заключають з клієнтами контракт, в якому все чітко прописано: гроші, матеріали, гарантії, термін робіт.

А от аматори-будівельники працюють у стилі «чесне слово». Тому дуже часто утеплення на зразок «мейд ін джамшут і равшан» відвалюється вже за кілька місяців. Хоча грішити на всі нелегальні бригади не варто. Серед них є і порядні професіонали. Все ж фахівці радять краще співпрацювати з легальними фірмами.

 

      Джерело: Високий вал

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"