Екологічна катастрофа на Сеймі


 

Річка Сейм – одна з найчистіших річок Чернігівщини – стала місцем екологічної катастрофи. Впродовж двох останніх тижнів вода в ній чорного кольору, на поверхні плаває багато мертвої риби й навкруги стоїть різкий запах сірководню. Експерти говорять, що вода була забруднена невідомою речовиною на території Курської області. Нині ж вже брудні води Сейму дійшли і до Десни.

 

Сейм – річка в рф (в межах Бєлгородської, Курської областей) та в Україні – в межах Сумської (Сумський, Конотопський райони) та Чернігівської областей (Корюківський, Ніжинський райони), ліва і найбільша притока Десни (басейн Чорного моря). Перетинає російсько-український кордон поблизу с. Бояро-Лежачів у Конотопському районі Сумської області.

Вперше рух забрудненої води річкою Сейм було зафіксовано 14 серпня на відстані 8,2 км від кордону з рф по руслу річки поблизу населеного пункту Манухівка. Екологи припускають, що забруднена вода тече з російського села Тьоткіно на Курщині, що на кордоні з Сумщиною. Адже вода заходила на територію Сумської області вже у забрудненому вигляді.

Про це йдеться на сайті Держагентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм. За повідомленням агентства, невідомі відходи у Сейм скинули російські військові.

Першими масштаби цієї екологічної катастрофи відчули на собі жителі Сумщини. Та вже 26 серпня брудна вода течією дійшла і до Чернігівщини. Результатом забруднення річки стала масова загибель риби внаслідок критично низького вмісту розчиненого у воді кисню (менше 1 мг/л при мінімально допустимій нормі 4 мг/л), спричиненого процесами його біохімічного споживання органічними речовинами, що потрапили у водне середовище.

Наразі забруднення поширилось по всій акваторії річки Сейм у межах Сумської області і Чернігівської області, де чорна вода, запах гнилі й аміаку, і мертва риба фіксується по всьому руслу Сейму.

Концентрація розчиненого кисню у воді залишається критично низькою на всьому досліджуваному відрізку водойми. Хімічне споживання кисню перевищує гранично допустимі норми у декілька разів, що свідчить про високий рівень органічного забруднення.

Тож у кожній громаді, через які протікає Сейм, небайдужі мешканці, працівники ДСНС, екологічної інспекції, представники громад, проводять роботи з утилізації мертвої риби.

Так у Сосницькій громаді річка Сейм протікає територією відразу декількох старостатів. Там брудна вода з’явилася вранці 29 серпня, а ввечері люди помітили першу мертву рибу. Тож місцеві добровольці за сприяння органів влади, ДСНС та підприємців організувалися збір мертвої риби на річці поблизу Нових Млинів. Працювали в масках та рукавичках. На човнах за допомогою підсак, сіток, а дехто й руками збирали рибу і звозили в ківш трактора, який чекав на березі. Потім всю зібрану мертву рибу закопали біля села.

Місцеві жителі кажуть, що в Сеймі була дуже чиста вода. Дно було видно до двох метрів, зараз же нічого не видно. Загинуло все живе в річці, а птахи яких тут було чимало, відлетіли.

Вже 30 серпня забруднена вода з Сейму по руслу Десни дійшла до села Ушня Менської громади. На березі річки також фіксується мертва риба, проте її не так багато, як на Сеймі. Зафіксований мор риби і біля Макошиного.

«Було проведено заходи з додавання в Десну активного мулу. Проводиться аерація води. Долучилися до цього заходу всі служби: екологічна інспекція, ДСНС, обласні служби, районні, – говорить секретар Менської селищної ради Юрій Стальниченко. – Усі старостинські округи на Придесенні отримали по 100 літрів бензину і рукавички, щоб організовувати збір риби. Самі групи старостами почали формуватися ще два дні тому. Кожен старостат отримав по 50 мішків».

Зафіксовані випадки мору риби і в районі села Кладьківка.

 

Забруднена вода з Сейму йде по руслу Десни

 

Брудна вода з Сейму в перших числах вересня все ж таки дісталася й до Десни. Звісно, забруднення має не такі масштаби, як на Сеймі, але воно є. І деякі експерти припускають, що до кінця тижня брудна вода потрапить і до Дніпра.

Наразі на річці Десна активно проводяться роботи з ліквідації органічного забруднення, яке надійшло з річки Сейм. Фахівці Державного агентства водних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України, ДСНС та місцева влада, волонтери працюють над абсорбцією забруднюючих речовин та насиченням води киснем. Також щоденно по декілька разів на день проводиться забір і аналіз води. І, як показало дослідження проб, відібраних по обіді 2 вересня, у Десні збільшується концентрація хімічного споживання кисню. А це означає, що якість води поступово погіршується.

«Візуально вода виглядає поки що чистою. Тобто, можливо, великої зміни концентрації і не відбулося, але все одно на це потрібні певні прилади. За попередніми показниками було незначне підвищення концентрації хімічного споживання кисню, що свідчить про збільшення у воді органічного забруднення», – говорить начальниця хіміко-бактеріологічної лабораторії з контролю стічних вод Ірина Боровик.

 

У зв’язку забрудненням Сейму та Десни нагадуємо про необхідність дотримання таких заборон:

 

1. Заборонено використання води з річки Десна та Сейм для пиття, приготування їжі та господарських потреб.

2. Не купайтеся у цих річках та уникайте будь-якого контакту з річковою водою.

3. Не використовуйте воду з Десни та Сейму для напування худоби та поливу городини.

4. Заборонено споживати рибу, виловлену в річці Десна.

5. Заборонено торгівлю рибою, виловленою в забруднених ділянках річки.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"