У бій з чагарниками йдуть старики
Новопризначена староста Щаснівського старостинського округу Алла Костюк пишається своєю бригадою добровольців, які з ранньої весни розчищають чагарники у селах Щаснівка і Осовець. Найбільш активних називає поіменно: Григорій Павлович Лига, Павло Дмитрович Мягкий, Микола Якович Московко, Петро Павлович Московко, Григорій Миколайович Предко, Надія Олександрівна Басанько, Ольга Олександрівна Рубаха – всі вони давно здобули право заслуженого відпочинку.
– Відпочинемо на тому світі, але ми туди не спішимо, на землі багато ще не зробленого нами, – бадьоро заявив Павло Дмитрович, вік якого наближається до вісімдесятирічного ювілею. – Сьогодні розчищаємо кладовище, що на виїзді з нашого Осовця. Це вже третє, останнє, кладовище на території нашого старостинського округу, яке впорядковується теж бригадою добровольців на чолі з нашою старостою Аллою Костюк. За віком вона наймолодша серед нас, але ініціативна, сама падка на роботу, нас «запалює», одне слово, молодчина!
Павло Дмитрович – корінний житель Осовця – не пропустив жодного суботника з наведення порядку. Цей день він особливо запам’ятав: у заростях старої частини кладовища відшукали і звільнили від самосійних хащ невеликий курган із підтрухлим давнім дубовим хрестом. Не інакше, як братська могила більш як столітньої давності. Старожил села ще з дитинства пам’ятає цей курган із хрестом, але ніколи не чув про його походження. І вже забув про нього, а згадав, коли розчистили стару територію.
На більш як кілометровій вулиці, де розташоване на підвищенні древнє кладовище, немає в живих старших за Павла Дмитровича корінних односельців, які, може, пролили б світло на загадкове братське поховання. Але відтепер воно буде краще доглянуте.
Як показали останні дослідження древньої історії заснування і походження назви села, воно належить до поселення черняхівської культури – археологічної культури II-V ст. За даними офіційного сайту Верховної Ради України, перша згадка про с. Осовець Бобровицького району датована 1150 роком, але археологічні знахідки свідчать про більший вік села. Скільки поколінь поховано на цьому кладовищі?
Упорядкування поховань наших предків і пращурів – святий обов’язок нащадків. Але так виходить, що у бій за цю справу піднімаються передусім старики, зате молодше покоління – у перших рядах тих, хто паскудить біля святого місця. Вісімдесятилітні, які виходять на суботники, не вивозять сміття під кладовище. Та й у жителів села Осовець взагалі немає необхідності везти сюди непотріб – спеціальна автомашина ТОВ «Земля і воля» щоп’ятниці збирає сміття з-під дворів.
Така-то ложка «дьогтю» в «діжку» добрих справ літніх активістів древнього села! З таким «дьогтем» і в Євросоюзі хочемо опинитися? Ще й із паскудниками в перших шеренгах?..
Григорій ОСОВСЬКИЙ