«Же през шаблі маєм права»:
Олександр Усик вдарив по російському шовінізму
шаблею з Чернігівського музею
Відтепер українського боксера і нащадка реєстрових козаків з Коропської сотні Ніжинського полку держави Військо Запорізьке Олександра Усика недостатньо вважати лише абсолютним чемпіоном світу у суперважкій вазі. Усик – це руйнівник міфів історії, спотвореної москвою, промоутер української ідентичності. Після перемоги над Тайсоном Фьюрі наш чемпіон виніс на ринг шаблю гетьмана Івана Мазепи з колекцій Чернігівського обласного історичного музею імені Тарновського, що варто оцінювати не менше як всесвітній плювок в обличчя москві.
Олександр Усик – вже легенда світового боксу! В столиці Саудівської Аравії – Ер-Ріяді – наш чемпіон переміг Фюрі за очками 116:112 та зберіг усі свої чемпіонські пояси! Що тут сказати? Увірватися у суперважкий дивізіон і двічі перемогти таких потужних британців, як Джошуа та Фьюрі, – це просто неймовірно! Але не менш неймовірним є факт підняття над головою шаблі Івана Мазепи з колекцій Чернігівського обласного історичного музею ім. Тарновського, яка нагадала світові про видатного гетьмана, котрий ще 300 років тому боровся за свободу України.
Шаблю датують кінцем 17-го століття. До Саудівської Аравії її доставили з дотриманням усіх норм. Її презентація – важливий крок культурної дипломатії.
Директор Чернігівського обласного історичного музею ім. Тарновського Максим Блакитний, який особисто супроводжував артефакт до столиці Саудівської Аравії, так оцінив важливість події: «Вперше в історії боксу експонування шаблі пройшло на ринзі, побачити це змогли мільйони людей. Століттями росія паплюжила ім'я гетьмана Івана Мазепи. Завдяки Олександру Усику воно повертається у світовий медіапростір і отримає визнання, на яке заслуговує».
Шаблю гетьман Іван Мазепа подарував за службу осавулу Савичу. Згодом його нащадки продали її збирачу колекції української старовини Василю Тарновському. Так вона опинилася в колекції Чернігівського історичного музею.
Уздовж клинка шаблі є напис: «Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!»
З правого боку клинка зображені дві свічки, двоє янголів, а також коронована Богородиця з дитиною і гілочкою. Таке її зображення називається «Нев'янучий цвіт».
Організаторами проекту виступили Благодійний фонд Олександра Усика та громадська організація UKRAINE WOW.
Важливість проекту за участю Усика важко переоцінити, адже відбулося це не деінде, а в королівстві Саудівська Аравія, яка є лідером мусульманського сунітського світу. Такого рівня бокс – це дипломатія, а Усик – амбасадор. Шабля Мазепи цінна тим, що по-перше, вона справжня, а по-друге, виготовлена за східною традицією. Релігієзнавці підкреслюють, що зображення на ній Богородиці і янголів зі словами про покров Матері Ісуса цікаве і цінне у сприйнятті мусульман. Як і постать українського гетьмана, про якого вони раптом почули.
Станом на сьогоднішній день було відомо про існування двох шабель: одна зберігається в Чернігові, в музеї Тарновського. Але це шабля догетьманського періоду, ще коли Мазепа не був гетьманом. Інша шабля, дуже знаменита, яка увійшла у всі історичні літописи, умовна назва «смерть супостату» – зберігалася в архівах і музеях росії, в петербурзі.
Виявляться, що була ще й третя. Головний редактор журналу «Музеї України» Віктор Тригуб переконує, що до 1945-го року шабля із зображенням обличчя козака зберігалась у Краківському арсеналі в Польщі. Але коли прийшла радянська армія, то спецслужби радянського союзу розпочали величезну операцію по зачистці польських музеїв і різноманітних культурних закладів. Фактично вивозились культурні цінності з Польщі вагонами. Зокрема була вивезена і шабля Івана Мазепи. Наша шабля Мазепи потрапила в Ермітаж, досить довго лежала навіть не розпакована. Потім її розпакували, описали, присвоїли їй інвентарний номер і помістили в далеких запасниках, де вона й лежить понині – експонатом, який ніколи не виставлять.
Святослав ЖОЛУДЬ