Як покращити якість первинної меддопомоги


 

Про це йшлося у Чернігові на нараді з представниками профільного департаменту, керівниками надкластерних закладів, кластерних лікарень та надавачами первинної медичної допомоги. В обговоренні значну увагу приділили й питанням профілактики та лікування соціально значущих хвороб.

 

Як наголосила заступниця голови Чернігівської ОДА Жанна Шерстюк, «первинка» – це лінія першого контакту. Це не тільки «вхід» в систему медицини, а й та ланка, яка нерідко виявляє соціальні явища, проблеми, негаразди, які відбуваються з людиною. Звісно, це формує певне навантаження на систему, на лікаря. Втім, реформа медицини рухається у напрямку, де саме на первинній ланці має локалізуватися і вирішуватися переважна більшість звернень і проблем пацієнта. Адже саме робота «первинки» дозволяє зрозуміти, як наша система охорони здоров’я може впоратися з інсультами, соціально значущими хворобами, як ми запобігаємо хронічним і критичним станам.
Питання, які виникають у надавачів первинної медичної допомоги, мають бути вирішені у взаємодії всіх ланок медицини. А від злагодженості роботи залежить вирішення багатьох проблем.
Генеральний директор Чернігівської обласної лікарні Андрій Жиденко наголосив на важливості профілактичних заходів для боротьби з такими хворобами як туберкульоз та ВІЛ/СНІД. Зокрема, мова про збільшення охоплення рентгенологічним скринінгом на туберкульоз осіб з груп ризику, тестування на ВІЛ, а також про вчасне проведення щеплення БЦЖ.
Саме вакцинація – основний спосіб недопущення поширення інфекційних захворювань серед населення регіону, наголошує Олександр Чепурний, генеральний директор обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Тому важливе завдання лікарів «первинки» – роз'яснювальна робота щодо важливості щеплень, формування планів вакцинації тощо. Також Олександр Чепурний нагадав про проєкт «Мобільний автобус» - ініціативу від обласного центру контролю та профілактики хвороб, яка стосується виїздів у громади вузькопрофільних спеціалістів для обстеження місцевих жителів. У цьому питанні потрібна допомога та активна участь саме лікарів «первинки», щоб розуміти, яких фахівців треба направити, яке обладнання привезти. До виїзду на наступному тижні планують залучати рентгенодіагностичну установку, яка робить скрінінг на туберкульоз.
На нараді також йшлося про лікування хворих на інсульт та інфаркт, профілактику та раннє виявлення онкозахворювань тощо.

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"