Вперше за роки існування громади
«Борзна-Комунальник» з новою технікою та прибутком
Приклад комунального підприємства «Борзна-Комунальник» – показовий, і тільки підтверджує відомий афоризм про те, що «кадри вирішують все». Менше ніж за один рік Володимир Курінський, очоливши збиткове підприємство, вивів його на прибуток. Частину цих коштів витратили як складчину на закупи нової техніки. Так, у цьому році автопарк комунгоспу поповнився сучасним автогрейдером «Changlin PY150H», вартість якого склала 3,3 мільйона гривень, телескопічним навантажувачем «JCB 540-170», матеріально-технічну базу також посилили спеціальним ковшем для зручного навантажування гілок та механічним обрізувачем дерев. В чому секрет успіху та які плани на наступний рік – дізнавались у директора «Борзна-Комунальник» Володимира Курінського.
Свого часу Володимир Курінський очолював автоколону Борзнянської райспоживспілки, потім працював у бізнесі, і ось вже майже рік, як керує комунальним підприємством Борзнянської громади. Господар від Бога – так про Володимира Володимировича відгукуються люди, які його знають.
Володимир Курінський біля новенького грейдера
«У гараж до нього треба в тапочках заходити», – жартує голова громади Лариса Осадчук.
А й справді, порядок для Володимира Курінського – на першому місці. Хто б міг подумати, що керівнику великого комунгоспу вдасться ефективно поєднати роботу на підприємстві та власну справу? Разом із дружиною пан Володимир утримує аж двадцять корів!
«І коли ви все встигаєте?» – висловлююсь уголос.
Ковш для зручного навантажування гілок
«Ми з дружиною трудолюбиві, – відповідає Володимир Володимирович. – Я звик, взявшись за справу, робити все з повною віддачею».
Мабуть, у цій самовідданості й полягає головний секрет успіху. А не помітити прогрес насправді важко.
«Всі минулі роки підприємство дофінансовували з бюджету, – розповідає голова Борзнянської міської ради Лариса Осадчук. – Вони навіть не могли самостійно закуповувати витратні матеріали: хомути, перехідники, труби – практично все лягало на плечі міської ради. До того ж благоустрій міста ми їм віддали повністю – це близько 10 мільйонів гривень щороку на заробітну плату працівників. Адміністративна частина працівників фінансувалась на 50 відсотків з бюджету, а 50 відсотків вони заробляли самостійно. Постійно виникали питання купівлі запчастин і розхідників. Новий директор до мене з такими питаннями не звертається і все закриває сам. Напевно, він розуміє інакше роботу комунального господарства».
Механічний обрізувач дерев здатний обрізати гілку завтовшки 20 сантиметрів
За словами керівниці громади, три попередні роки підприємство «Борзна-Комунальник» працювало у збиток. Для місцевого бюджету це – мінус три мільйони гривень. Відтоді, як в комунгосп прийшов новий керівник, справи пішли вгору. Цей рік господарство закінчує з прибутком у 800 тисяч гривень.
«Все це ми можемо витратити на закупівлю техніки, це гроші на розвиток», – пояснює директор КП Володимир Курінський.
«В чому секрет прибутковості?»
«Просто треба працювати. Увесь рік ми працювали з підприємцями, фермерами, жителями громади – усе згідно прозорих розрахунків та за тарифами. А успіхом я завдячую своїм працівникам, які поставились з розумінням до моїх ініціатив і працювали на дохід для підприємства, – відповідає пан Володимир. – Ми з головою громади з першого дня працюємо пліч-о-пліч, тому у нас і результат, бо коли все робиш дружно, то все виходить».
За словами директора комунального господарства, на заробітки його підлеглі їздили у вільний час.
«Заробляли по вихідних: і зерно возили машинами, і навантажували. Два «газони» працювали там, де велика техніка не проходить. Усе через касу. Щоб надавати послуги для населення, відкрили більше десяти КВЕДів, бо коли я прийшов на посаду, то була тільки одна послуга – вивезення сміття», – пояснює він.
Не буде перебільшенням зауважити, що за один рік зроблено більше, ніж за три попередні. Так, зусиллями комунальників і за рахунок зароблених ними коштів на території комунгоспу збудували новий гараж, зробили накриття, на понад пів мільйона гривень закупили косарок, бензопил та іншої дрібної техніки. Навіть коли громада купувала телескопічний навантажувач «JCB 540-170», то частину коштів давав комунгосп, тобто це не були тільки кошти з бюджету громади.
Окрім того, автопарк «Борзна-Комунальник» поповнився ще однією спецтехнікою – сучасним автогрейдером «Changlin PY150H», вартість якого складає 3,3 мільйона гривень. Придбаний автогрейдер – це сучасна землерийно-планувальна спеціальна техніка, яка значно підсилить і забезпечить якісне утримання автомобільних доріг як у літній, так і в зимовий період. Це, насамперед, поліпшення стану доріг комунальної власності та доріг загального користування, очищення їх від снігу, швидке реагування на поточні проблеми та недопускання руйнування дорожнього покриття. До того ж дозволить і зекономити бюджетні кошти, адже власної техніки для виконання подібних робіт громада раніше не мала. Матеріально-технічну базу комунального підприємства підсилили і в іншому напрямку – для телескопічного навантажувача придбали спеціальний ковш для зручного навантажування гілок (вартістю 199 тисяч гривень) та механічний обрізувач дерев (449 тисяч гривень).
«Придбана техніка значно підсилить наше господарство, – переконаний Володимир Курінський. – Грейдер вже пройшов успішне випробування. Ним ми зробили дорогу по вулиці Спеціалістів у Борзні».
Є у планах керівника комунгоспу і розширення в напрямку ремонту доріг, що дозволило б значно економити кошти бюджету громади. Однак тут існують об’єктивні проблеми – кадри!
«Всі, хто в нас працює, – всі працюють офіційно і все йде через військкомат. Якщо на косіння чи прибирання людей можна знайти, то спеціаліста на коток чи укладку – важко. На цю техніку будь-кого не посадиш», – пояснює Володимир Курінський.
З останнього, можна сказати – передноворічного придбання – розкидач піску, який також купували у складчину: 350 тисяч гривень дала міська рада, 200 тисяч дало комунальне підприємство.
«Цей розкидач неважкий, всього 600 кілограм, але може вміщати до двох тонн піску, – пояснює переваги агрегату директор КП. – Його ми плануємо вчепити до Т-25 і підсипати ним дороги. Це дешеве, але ефективне рішення. Минулі зими це робили переважно приватники, а тротуари посипали піском взагалі вручну».
Зараз у «Борзна-Комунальник» стоїть завдання здешевлення витрат. Тому тут працюють над модернізацією застарілої техніки. Наприклад, «Газони» «з’їдають» 30 літрів бензину, а треба, щоб «їли» менше. На старенький «ЗІЛ» Володимир Курінський вже придбав дизельний двигун з «МАН», який братиме 15 літрів дизеля замість 30 літрів бензину. Отут і додаткова економія!
На зробленому директор комунгоспу зупинятись не збирається. В планах – почати модернізацію водопровідних труб, яким вже понад 70 років.
«Плануємо модернізувати водогони та встановити глибинну свердловину, – ділиться Володимир Володимирович. – Після російських танків у нас пориви на поривах. В цьому напрямку ми працюємо разом із міською радою над залученням грантів. Сподіваюсь, у нас все вийде і люди будуть з якісною водою».
Віталій НАЗАРЕНКО, фото Максима Близнюка