У свої 70 з гаком не припиняв боротьби за Україну:

в Чернігові відійшов у засвіти дисидент Анатолій Шацький


 

Чернігівське КДБ порушило проти нього першу кримінальну справу, коли Анатолію Шацькому було лише 16 років. Тоді учень Куликівської загальноосвітньої школи потрапив «на олівець» до радянських спецслужб за рукописну книжечку власних віршів «антирадянського змісту», які прочитав на шкільному вечорі з нагоди Дня Конституції. Ім’я Анатолія Шацького несправедливо забуте за іменами тих, хто пізніше на хвилі хайпового патріотизму присвоїв лаври боротьби за незалежність і до переломного моменту вважав Шацького та його соратників «радикалами» та «самостійниками», засвідчуючи це друком у найтиражнішій радянській газеті Чернігівщини. На відміну від цих «липових» борців, Анатолій Шацький був першим соратником Левка Лук’яненка на Чернігівщині, фундатором «мельниківського» ОУН, дисидентом та у свої 70 з гаком залишався активним державотворцем.

 

Анатолій Шацький не дожив місяць до своїх 72 років, які мали б виповнитись йому 22 квітня. Відомий чернігівський дисидент народився в селі Буда Куликівського району Чернігівської області в сім'ї сільських вчителів. Під час навчання в Куликівській середній школі в 1969 році виготовив рукописну книжечку власних віршів «антирадянського змісту», які прочитав на шкільному вечорі з нагоди Дня Конституції. Чернігівське обласне управління КДБ порушило проти 16-річного Анатолія Шацького кримінальну справу. Під час одного з допитів юнак знепритомнів, його доставили в лікарню, де прооперували.

З 1989 року Анатолій Шацький брав активну участь у заходах і протестних акціях антирадянської правозахисної організації – Чернігівської філії Української Гельсінської Спілки (УГС), яку очолював дисидент-правозахисник Левко Лук'яненко. За участь у антирадянських заходах з 1989 по 1991 рік неодноразово піддавався переслідуванням з боку органів КДБ та МВС, затримкам і адміністративним штрафам. Активний учасник так званої «ковбасної революції» 7 січня 1990 року у Чернігові.

На фото: Анатолій Шацький поруч із Валерієм Сараною під час мітингу на підтримку незалежності України в Чернігові

Один з учасників відродження УАПЦ у Чернігові в 1990-1991 роках, а також один із творців чернігівського козацтва. В архівах ГО «Чернігівська спілка учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті», яку очолював Шацький, збереглись фото присяги Менської та Батуринської сотень неподалік храму Святої Великомучениці Катерини. 

На цих фото з 1992 року Анатолій Шацький тримає козацьку хоругву, а присягу складають нині священник отець Євген (Орда), покійний отець Марк (Лугановський), а засвідчує присягу нині покійний отець Петро Кириченко – перший священик УАПЦ в Чернігові.

Під час присяги Батуринської та Менської сотень 20.09.1992 біля Катерининської церкви Анатолій Шацький - з прапором

 

У березні 1991 року на Першій конференції обласної організації УРП Анатолія Шацького обрали головою Чернігівської обласної організації Української Республіканської Партії, керівником якої був відомий дисидент Левко Лук’яненко. На цій посаді Шацький працював офіційно на постійній основі. Вперше в Радянському Союзі запис у його трудовій книжці був завірений печаткою з тризубом.

Праворуч від Левка Лук’яненка - Анатолій Шацький

Листівки на противагу закликам до незалежності України

 

Щоб збагнути рівень свідомості членів Української Республіканської Партії, варто процитувати хоча б публікацію від 14 червня 1991 року в газеті «Молодь України», яка повідомила про те, що «А. Дідович, вчитель Серединської неповної школи на Чернігівщині, запропонував дев'ятикласникам написати твір на тему: «Бандера як поборник незалежності України». Всі, хто відмовився, одержали двійку».

Таких людей вів до розбудови України Анатолій Шацький.

До всього ж Анатолій Олексійович був член Організації українських націоналістів, фундатором чернігівської «мельниківської» ОУН.

Активний учасник Помаранчевої революції.

Учасник всіх виборчих кампаній з 1989 року. Обирався депутатом Чернігівської міської ради та Чернігівської районної ради.

Після приходу до влади президента Віктора Януковича і команди «Партії регіонів» Анатолій Шацький відмовився виконати вимогу нового керівництва Чернігівської обласної державної адміністрації скласти мандат депутата Чернігівської районної ради та, в порушення чинного законодавства, в 2011 році був звільнений з роботи в апараті Чернігівської облдержадміністрації.

Учасник Революції гідності. Перебував на Майдані в Києві, зокрема під час подій 18-24 лютого 2014 року. Був помічником-консультантом народних депутатів України Лілії Григорович і Владислава Атрошенка, радником голови Чернігівської районної ради Олександра Ларченка.

До останнього часу Анатолій Шацький очолював ГО «Чернігівська спілка учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті» та був головою Чернігівської філії Ветеранського об'єднання Української Гельсінської Спілки (ВО УГС).

Відомий релігієзнавець та соратник Анатолія Шацького директор у Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило відгукується про нього теплою згадкою: «З паном Анатолієм я був близько знайомий з 1989 року, коли став брати участь у Чернігові в несанкціонованих антирадянських акціях Української Гельсінської спілки (УГС) за незалежність України та став членом Чернігівської молодіжної філії УГС, яка з 1990 року була реформована в окрему молодіжну організацію – «Спілка Незалежної Української Молоді» (СНУМ)… Анатолій Шацький був щирим патріотом та борцем за незалежність України. Без його внеску тепер важко уявити історію руху за незалежність України на Чернігівщині. З тих часів мене пов'язує багаторічна дружба з Анатолієм Олексійовичем, яка не переривалась протягом 30 років. У 2020 році він запропонував мені разом з іншими соратниками по боротьбі за незалежність 1990-х утворити Чернігівська спілка учасників боротьби за незалежність України у ХХ ст., де запропонував мені бути його заступником. Також він запросив мене бути його заступником у Чернігівській філії Ветеранського об’єднання Української Гельсінської Спілки. На жаль, війна сильно підірвала його здоров'я. Останній раз ми з ним спілкувались тиждень тому. Він хворів, але був сповнений оптимізму та планів на майбутнє. Особливо він переживав, що забувається пам'ять про боротьбу за незалежність України наприкінці ХХ століття, адже та боротьба теж була нелегка і недармова. Багато хто за це поплатився тоді... Прошу всіх, хто може, молитовно пом'янути пана Анатолія та помолитись за упокій його безсмертної душі. Вічна пам'ять і Царство Небесне! Героям слава!».

«Пішла у засвіти світла, патріотична, щира людина. До останніх днів життя він мріяв і вірив в Перемогу. Сподівався на гідне вшанування героїв сьогодення та героїв, які були в ХХ столітті рушійною силою боротьби за незалежність. Важко, але розуміння подяки і вшанування нарешті запанує на Чернігівщині. Нехай спокій огортає душу шановного земляка», – висловлює співчуття відома громадська діячка, керівниця Громадської спілки «Центр громадських ініціатив «Єдність»» Ніна Пономаренко.

Чин похорону фундатора Чернігівської ОУН з-під стягу Анатолія Мельника, дисидента Анатолія Шацького відбувся в п'ятницю за адресою його помешкання: вул. Красносільського, б. 23-а, кв. 54, м. Чернігів. Вічна пам'ять борцю за Українську Самостійну Соборну Державу!

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото з архівів ГО «Чернігівська спілка учасників боротьби за незалежність України у ХХ ст.»

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"