СЗЧшники ще мають час
для добровільного повернення до частин
Військовослужбовці, які добровільно повернуться на службу після першого самовільного залишення частини чи дезертирства до 1 січня 2025 року, будуть поновлені на військовій службі та знову отримувати всі виплати та пільги від моменту поновлення. А питання про закриття щодо них кримінальних проваджень вирішуватимуть вже під час несення служби.
Так, з 1 грудня набрав чинності Закон № 4087-IX (законопроєкт № 12095) про добровільне повернення на службу для тих військових, які вперше самовільно залишили військові частини або дезертирували. Цей закон встановлює, що військовослужбовці, які самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували до 29 листопада 2024 року, мають можливість добровільно, але не пізніше 1 січня 2025 року, прибути до відповідних військових частин для продовження військової служби.
Таким військовослужбовцям, які добровільно прибули до місця проходження служби і висловили готовність продовжити військову службу, військова служба і дія контракту продовжується. Їм також поновлюються всі грошові виплати та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільг та соціальних гарантій.
«Цим законопроектом врегульовується алгоритм дій саме для посадових осіб і встановлюються часові рамки. Тих осіб, які вперше вчинили дезертирство або самовільне залишення частини і вирішили добровільно повернутися, командир військової частини не пізніше 72 годин від дня їх прибуття до військової частини чи місця проходження служби повинен поставити на фінансове, речове та продовольче забезпечення, – розповідає представник оперативного командування «Північ», майор юстиції Дмитро Сірик. – А також вирішити всі питання про подальше проходження служби. Тобто поновити контракт і визначитися з військовою частиною та військовим підрозділом, де ця особа буде в подальшому проходити службу».
Від моменту продовження військової служби таким військовослужбовцям поновлюють пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України. Водночас виплата недоотриманого за час їх відсутності здійснюватись не буде.
Також керівник військової частини має проінформувати у письмовій формі про продовження контракту з військовослужбовцем орган досудового розслідування та відповідний орган управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. Після чого почнеться процедура закриття кримінального провадження відносно бійця.
«За вказаним законом командир не чекає рішення суду, а на законних підставах поновлює людину на службі. Раніше потрібно було дочекатися рішення суду, а потім вирішувати питання щодо таких осіб. Тобто у цьому законі передбачений пункт, що наявність досудового кримінального провадження за ст. 407 або ст. 408 Кримінального кодексу України не є підставою для непродовження особою військової служби. І для військової частини, і для командира військової частини немає перепон для поновлення військовослужбовця і проходження ним військової служби в подальшому, – пояснює Дмитро Сірик. – Військовослужбовець, на якого розповсюджується дія цього закону, після добровільного приходу і звернення щодо подальшого проходження військової служби інтегрується у військовий підрозділ і проходить військову службу на рівні з іншими військовослужбовцями. А паралельно в цей час вирішуватиметься питання щодо закриття кримінального провадження щодо нього».
Водночас, якщо військовослужбовець до 1 січня не повернеться до місця проходження служби, він може бути позбавлений волі аж на десять років. Адже відповідно до чинного законодавства для осіб, які скоїли дезертирство чи СЗЧ, і відносно яких наразі є досудове слідство за ч.5 ст. 407 або за ч.4. ст. 408 Кримінального кодексу України на час військового стану передбачається позбавлення волі строком від 5 до 12 років. За ст. 407 (СЗЧ) від 5 до10 років і за ст.408 (дезертирство) від 5 до 12 років позбавлення волі. Тобто це тяжкий і особливо тяжкий злочини.
Довідка
Детальну інформацію можна отримати за телефонами:
+380933402684 – черговий Чернігівського зонального відділу Військової служби правопорядку;
+380933069906 – черговий Центрального управління Військової служби правопорядку.
Марія ПУЧИНЕЦЬ