Соціальні послуги: традиційні й інноваційні
Про широкий спектр соціальних послуг на Чернігівщині, їх розвиток та нові проєкти, як-от простори соціальної адаптації, університет третього віку, центри життєстійкості - йшлося на брифінгу в медіацентрі ОВА.
Директорка Департаменту всоціального захисту населення Чернігівської ОДА Валентина Лугова нагадала, що в області минулого року розроблено та затверджено Програму розвитку надання соціальних послуг на 2024-26 роки. Однією із її цілей є розширення переліку соціальних послуг, зокрема – і впровадження інноваційних. Так, у восьми громадах регіону за підтримки Програми розвитку ООН функціонують простори соціальної адаптації. Мова – про Михайло-Коцюбинську, Коропську, Ніжинську, Чернігівську, Менську, Прилуцьку, Ічнянську та Корюківську ТГ. На їх базі працюють університети третього віку, де навчають користуватися комп’ютером, інтернетом тощо. У чотирьох громадах (Ніжинська, Менська, Куликівська та Срібнянська) функціонує «Соціальна пральня», а в Менській, Срібнянській та Коропській – «Соціальна перукарня».
Важливою є підтримка дітей з інвалідністю під час інклюзивного навчання. З цією метою у Варвинській, Талалаївській та Чернігівській громадах діє послуга «соціальний супровід», коли соцпрацівник допомагає дитині адаптуватися до школи, комфортно пересуватися, спілкуватися тощо.
Також Валентина Лугова поінформувала про роботу «мобільних соціальних служб». Вони виїжджають до людини додому, щоб виконати необхідні роботи по господарству тощо. Такі служби діють на території семи громад регіону (Михайло-Коцюбинській, Коропській, Ічнянській, Корюківській, Ніжинській, Чернігівській, Прилуцькій). Для осіб, які за станом здоров’я не можуть користуватися громадським транспортом, у 12 громадах надаються «Транспортні послуги». Це – Бахмацька, Ніжинська, Носівська, Бобровицька, Сосницька, Прилуцька, Куликівська, Борзнянська, Коропська, Менська, Остерська, Гончарівська громади.
Акцентувала Валентина Лугова на розширенні послуги з формування життєстійкості. У минулому році її запровадили дев’ять громад Чернігівщини: Бахмацька, Борзнянська, Городнянська, Добрянська, Ніжинська, Корюківська, Коропська, Михайло-Коцюбинська та Чернігівська. У поточному році Центри життєстійкості планують відкрити в Гончарівській, Куликівській, Бобровицькій, Менській та Новобасанській територіальних громадах.
Конкурс на відбір громад для відкриття Центрів життєстійкості триває до 4 квітня. Тому громади, які хочуть відкрити у себе такий простір, можуть подати заявку до Мінсоцполітики. Держава забезпечує фінансування команди фахівців, які працюватимуть у Центрі. Від громади потрібне приміщення для його роботи.
Крім того, спікерка нагадала і про послугу стаціонарного догляду. Його у громадах забезпечують стаціонарні відділення у 17 територіальних центрах. У поточному році цілодобовий догляд планують надавати і у Центрі надання соціальних послуг Гончарівської громади.
Як повідомила директорка обласного центру соціальних служб Алла Кот, цей заклад займається навчанням соцпрацівників та методичною підтримкою надавачів послуг. В області з цією метою створений навчально-тренінговий центр. Уже за перший квартал 2025 року проведено близько шести заходів для фахівців соціальної сфери. Заходи — різного напрямку. Приміром, соціальна підтримка ветеранів війни та членів їх сімей тощо. Також навчають «асистентів дитини з особливими потребами» – тих фахівців соціальної роботи, які допомагають дитині перебувати в школі.