Розвиток професійного навчання на Чернігівщині
В Чернігові триває дводенний всеукраїнський семінар «Відбудова: створення нових освітніх просторів в закладах професійної освіти».
Організатори – фінська міжнародна неурядова організація Finn Church Aid та Міністерство освіти і науки України. Серед учасників – представники Чернігівського обласного та міського профільного управлінь, профтехів та структурних підрозділів з питань освіти інших областей.
Як зауважила регіональна директорка Finn Church Aid в Україні Патриція Марущак, організація підтримує українську освіту з 2022 року. Особливу увагу приділяють реформуванню професійної, адже саме вона відіграє важливу роль у відновленні країни. Поєднання навчання з можливістю заробітку для учнів є найефективнішим способом забезпечити економічний розвиток України в майбутньому.
Детальніше про підтримку організацією професійної освіти Чернігівщини розповіла менеджерка проєктів Finn Church AidІрина Кудіна. За її словами, роботи було багато. Деякі заклади було зруйновано, і діти перейшли на онлайн-навчання. Такий формат для професійно-технічної освіти – практично неможлива річ. Отже, зібрали всіх зацікавлених стейкхолдерів: представників директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України, обласного і міського управлінь. Подали проєкт. Профінансували його. Організація вирішила не просто відбудувати заклади, а надати їм нові можливості: зробити майстерні, запустити нові потужності. Щоб змотивувати абітурієнтів працювати на новому обладнанні і отримувати якісні знання.
Загалом на відновлення Чернігівських вищого професійного училища та професійного ліцею залізничного транспорту організація виділила понад 22 мільйона гривень. Для майстерень закладів придбано обладнання на суму 15 мільйонів гривень. Коштами Finn Church Aid модернізовано навчально-практичний центр (НПЦ) сучасного автосервісу в вищому професійному училищі та створено НПЦ зварювальних технологій у ліцеї залізничного транспорту.
Нині в області працює 13 закладів професійної (професійно-технічної) освіти. На базі установ вже функціонує 14 навчально-практичних центрів. В поточному році заплановано відкриття за державні кошти нових НПЦ. Зокрема, у Ніжинському професійному аграрному ліцеї – НПЦ аграрних технологій «АгроПростір», у Чернігівському вищому професійному училищі – НПЦ з обробки металів, у Сновському вищому професійному училищі лісового господарства – НПЦ «Інноваційні технології – нова концепція сучасного лісівництва», а також у Чернігівському професійному будівельному ліцеї – НПЦ меблевих технологій.
За словами генеральної директорки директорату професійної освіти МОН Ірини Шумік, у державному бюджеті на створення та оновлення 100 сучасних майстерень і лабораторій у закладах професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти України у поточному році передбачено 540 мільйонів гривень.