Президент України відвідав Чернігівщину
Під час робочої поїздки в Чернігівську область цього понеділка Президент України Володимир Зеленський побував на місці злочинів російських окупантів у селі Ягідному, відвідав у госпіталі поранених військових, узяв участь у заходах з нагоди річниці визволення області від російських загарбників, вручав нагороди. Глава держави провів низку міжнародних зустрічей і переговорів, а також виїзне засідання Ставки.
Володимир Зеленський разом із віце-канцлером, міністром економіки та захисту клімату Німеччини Робертом Габеком і Генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич оглянули наслідки окупації російськими військами села Ягідного та скоєних ними воєнних злочинів. Разом з іноземними гостями відвідали школу, у підвалі якої з третього до 30 березня 2022 року окупанти утримували в антисанітарних умовах, без води та їжі 367 цивільних. Серед заручників було 50 дітей, зокрема кілька немовлят – найменшому було півтора місяця. 11 осіб тоді померли, не витримавши нелюдських умов. Десятьох розстріляли російські окупанти. Президент України та європейські гості поспілкувалися з жителями села, яких утримували в підвалі школи. Жителі Ягідного пережили страшні випробування. У цьому селі до окупації проживало близько 400 людей, і майже 370 осіб утримували у шкільному підвалі площею менш як 200 квадратних метрів. Глава держави наголосив на важливості присутності на звільнених територіях України представників наших партнерів, які можуть все побачити на власні очі. Володимир Зеленський також подякував місцевим жителям і владі, які щодня в російській окупації боролися за своє життя.
У результаті військової агресії всі 173 обійстя в селі Ягідному зазнали пошкоджень, 16 із них зруйновані. Крім того, було знищено об’єкти комунальної власності – будинок культури та фельдшерський пункт. Зазнала значних руйнувань будівля школи.
Як повідомив начальник Чернігівської обласної військової адміністрації В'ячеслав Чаус, за минулий рік завдяки фінансуванню з державного та обласного бюджетів, завдяки волонтерам, уряду Латвії, який виділив кошти на будівельні матеріали та відновлення осель, відремонтовано понад 100 помешкань.
Під час робочої поїздки в Чернігівську область Президент Володимир Зеленський також відвідав військовий госпіталь і поспілкувався із захисниками України, котрі проходять лікування після поранень, яких вони зазнали під час бойових дій, зокрема на Донецькому напрямку. Президент вручив військовослужбовцям Збройних Сил України державні нагороди. Глава держави також зустрівся з військовими медиками й відзначив їх державними нагородами. Президент та іноземні гості оглянули оснащення закладу, зокрема сучасний комп'ютерний томограф, наданий урядом Німеччини.
Крім того, під час робочої поїздки на Чернігівщину Президент України Володимир Зеленський узяв участь у заходах з нагоди річниці визволення області від російських загарбників і вручив державні нагороди. На переконання Володимира Зеленського, і українські воїни, і цивільні жителі Чернігівщини продемонстрували справжній героїзм у боротьбі за свої громади, який завжди пам’ятатимуть. Присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять громадян, які віддали свої життя за нашу країну.
Володимир Зеленський вручив почесну відзнаку «Місто – герой України» начальнику Чернігівської міської військової адміністрації Дмитру Брижинському. Президент також відзначив нагородами військовослужбовців і цивільних осіб, які проявили мужність і героїзм під час оборони та звільнення Чернігівської області від російської окупації.
Президент вручив військовослужбовцям Збройних Сил України та інших військових формувань державні нагороди, зокрема ордени Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, «За мужність» ІІІ ступеня, «За заслуги» ІІІ ступеня, Княгині Ольги ІІІ ступеня, медалі «За військову службу Україні» та «За бездоганну службу» ІІІ ступеня. Нагороди отримали військовослужбовці ЗСУ, Національної гвардії України, працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Національної поліції, Державної прикордонної служби та Державного бюро розслідувань.
У межах робочої поїздки в Чернігівську область Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із віце-канцлером, міністром економіки та захисту клімату Федеративної Республіки Німеччина Робертом Габеком, який перебуває в Україні з візитом. Глава держави висловив подяку за дієву підтримку та солідарність з Україною уряду ФРН та особисто Роберта Габека з перших днів повномасштабної російської агресії. Він наголосив, що відвідання Чернігівщини віце-канцлером Німеччини важливе з огляду на започаткування торік президентами двох держав програми патронату над муніципальним партнерством України та ФРН.
Глава Української держави окремо подякував Німеччині за лідерство в забезпеченні України необхідним оборонним озброєнням, зокрема шляхом надання німецьких танків Leopard та БМП Marder, а також за внесок у захист українського неба й відзначив важливість продовження цієї допомоги.
Президент України привітав готовність представників ділових кіл ФРН і німецьких підприємств долучатися до відбудови нашої країни. Було наголошено на важливості підтвердження німецькою стороною страхування ризиків для бізнесу, який готовий інвестувати в Україну вже зараз. Зокрема, під час перебування на Чернігівщині Володимир Зеленський разом з віце-канцлером Німеччини ознайомився з перебігом відновлювальних робіт на мостовому переході через річку Десна (Київський міст) та презентацією проекту відбудови інших мостопереходів у Чернігівській області. Міст було зруйновано 23 березня 2022 року внаслідок російського авіаудару. Нині в'їзд до Чернігова здійснюється через тимчасову понтонну переправу. Главі Української держави та віце-канцлеру Німеччини розповіли про плани щодо облаштування тимчасового проїзду наявним мостом та будівництва поруч нового мосту на дві смуги руху. Надалі заплановано розібрати наявний міст і спорудити поруч новий. Німецькій стороні було запропоновано розглянути можливість фінансової підтримки відновлення мостової інфраструктури регіону. Загалом унаслідок повномасштабного російського вторгнення на Чернігівщині було зруйновано або пошкоджено 35 штучних споруд і мостів.
Під час робочої поїздки на Чернігівщину Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич, яка вже вдруге з початку повномасштабної агресії відвідує нашу країну. Під час зустрічі було докладно обговорено роботу на міжнародному юридичному фронті з притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії проти України, воєнні злочини та злочини проти людяності. Сторони також приділили увагу заходам, що вживаються з метою створення реєстру збитків, завданих російською агресією, та повноцінного компенсаційного механізму, зокрема в контексті підготовки до саміту глав держав та урядів країн Ради Європи у Рейк’явіку. Володимир Зеленський окремо закликав Раду Європи докласти всіх можливих зусиль, щоб зупинити незаконну депортацію Росією громадян України з тимчасово окупованих районів і зон бойових дій, та спільно з іншими міжнародними партнерами забезпечити повернення протиправно депортованих українців, передусім дітей. Президент привітав нещодавнє ухвалення Плану дій Ради Європи для України на 2023–2026 роки «Стійкість, відновлення та реконструкція» й висловив сподівання на його успішну реалізацію.
Також Президент України Володимир Зеленський провів переговори з генеральним директором ЮНЕСКО Одрі Азулє, яка перебуває з візитом у нашій країні. Глава Української держави відзначив важливість солідарності ЮНЕСКО з народом України в умовах повномасштабної російської агресії. Свідченням солідарності з Україною цієї міжнародної організації стало, зокрема, оформлення її інституційної присутності в нашій країні – створення у Києві офісу зв'язку ЮНЕСКО. Сторони відзначили важливість членства України в ЮНЕСКО, яке нараховує вже 69 років та характеризується активною міжнародною співпрацею в науковій, освітній та культурній сферах. Президент окремо наголосив на неприйнятності членства Росії в ЮНЕСКО та важливості чіткої й потужної реакції організації та її органів на війну РФ проти України. Володимир Зеленський поінформував Одрі Азулє про зруйновані та пошкоджені Росією українські культурні об’єкти, наголосивши, що їх загальна кількість становить близько 1190, а також про викрадення та незаконне вивезення українських культурних цінностей із тимчасово окупованих територій. У цьому контексті Президент акцентував на важливості лідерської ролі ЮНЕСКО в залученні міжнародних партнерів до відновлення постраждалої культурної спадщини України. Глава держави високо оцінив допомогу ЮНЕСКО в реалізації низки проектів у нашій країні, зокрема щодо забезпечення безперервності освіти та програми ментального здоров’я, що реалізується під патронатом першої леді України. Володимир Зеленський висловив переконання у важливості включення до списку ЮНЕСКО українських об’єктів культурної спадщини, зокрема історичного центру Чернігова.
Цього ж дня Президент Володимир Зеленський провів нове виїзне засідання Ставки під час поїздки до Чернігова.
За словами президента, учасники Ставки обговорили ключові безпекові питання на передовій, у північних регіонах та на кордоні. Доповіли головнокомандувач ЗСУ, керівник ГУР МО, голова Держприкордонслужби, представники Мініоборони, командувачі напрямків.
"Цього разу генерали Сирський і Тарнавський доповідали по захищеному зв