Почому голови:
у скільки громадам Варви, Сухополови, Ічні та Прилук обходяться ТОП-чиновники?
Об’єднаний Прилуцький район Чернігівщини є одним із найбільших і економічно розвинених районів області. Займаючи площу 5210 квадратних кілометрів, він включає в себе 280 населених пунктів одинадцяти громад Півдня Чернігівщини. Згідно з довоєнною оцінкою демографів, на території Прилуцького району мешкало близько 155 тисяч громадян. Опираючись на відкриті дані реєстру декларацій чиновників, ми спробуємо з’ясувати, хто керує громадами Прилуччини, і порахувати, в яку ж суму мешканцям громад обходиться їхнє керівництво, виявити, хто найдорожчий із голів. У фокусі сьогоднішнього аналізу – Варва, Сухополова, Ічня та Прилуки. Отож, почім голови на Прилуччині?
Два з половиною мільйони – на утримання керівництва Варви
Варвинська селищна територіальна громада є однією з найбільших на Прилуччині – вона об’єднала 30 населених пунктів на площі 588,3 кілометрів квадратних і чисельністю населення 14,9 тисяч осіб. Можна сказати, що Варвинська громада – це десята частина території та кількості населення всього Прилуцького району. З’ясуємо, в яку ж суму обійшлося мешканцям громади утримання її керівництва, а воно у Варві представлено доволі солідно: селищним головою, секретарем, трьома заступниками та керуючим справами виконкому. Зауважимо, що свіжі декларації за 2024 рік чиновники мають подати вже у березні цього року, поки що в реєстрі доступні дані лише за 2023 рік.
Так, згідно даних реєстру декларацій, Варвинський селищний голова Валентина Василівна Саверська-Лихошва отримала заробітної плати за основним місцем роботи 421 тисячу 720 гривень. Секретар селищної ради Гайдай Микола Васильович отримав з бюджету громади на 5 тисяч більше – 427 тисячі 816 гривень. Перший заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Гармаш Віктор Іванович заробив на посаді ще більше – 472 тисячі 153 гривні. Ще один заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Галушка Андрій Миколайович отримав 392 тисяч 21 гривню зарплати. Не стосується бюджету, але того ж року заступник селищного голови задекларував солідний подарунок у не грошовій формі від свого батька Галушки Миколи Олексійовича, його сума склала 527 тисяч 750 гривень. Третій заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Філоненко Олександр Іванович отримав 436 тисяч 905 гривень. І, нарешті, керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Шкуліпа Євгеній Миколайович витягнув із Варвинського бюджету 437 тисяч 731 гривню.
Найбільшу суму доходів отримав перший заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Віктор Гармаш. На другому місці по рівню зарплат – керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Євгеній Шкуліпа. А за ним заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександр Філоненко. Варвинська селищна голова Валентина Саверська-Лихошва за рівнем зарплат на передостанньому місці. Загалом же керівництво Варвинської громади обійшлося бюджету в 2 мільйони 588 тисяч 346 гривень.
Сухополов'янська громада витрачає скромніше
Сухополов'янська сільська територіальна громада займає площу в 887,8 кілометри квадратні і об’єднує 54 населені пункти з чисельністю населення 12,5 тисяч мешканців. У Сухополов’янській громаді з керівництвом дещо простіше, ніж у Варвинській, його менше: працює сільський голова, секретар, один заступник та керуючий справами.
Згідно даних реєстру декларацій сільський голова Росовський Денис Михайлович отримав за основним місцем роботи 437 тисяч 79 гривень зарплати. Даних про те, скільки заробив з бюджету Сухополови секретар сільської ради Бобошко Володимир Михайлович, немає. На час подання декларації Бобошко працював начальником відділу економічного та агропромислового розвитку, транспорту та зв’язку Прилуцької райдержадміністрації, де заробив 138 тисяч 320 гривень. Судячи з розмірів зарплат сільських чиновників, у сільській громаді секретар може заробити на кілька порядків більше, ніж у Прилуках на посаді в РДА. Втім, дочекаємось березня – тоді й побачимо. 319 тисяч 671 гривню заробив із бюджету заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Ромашко Олександр Андрійович. Майже стільки, як голова, отримала керуюча справами виконавчого комітету Харченко Валентина Миколаївна – сільська чиновниця обійшлась Сухополов’янській громаді в 421 тисячу 474 гривні. Цікаво, що за такого рівня доходів керуюча справами виконкому може собі дозволити автомобіль з салону. Валентина Миколаївна потішила себе новорічним подарунком, придбавши 11 грудня 2024 року автомобіль «TOYOTA PROACE CITY VERSO» 2024 року випуску за 1 мільйон 373 тисячі 960 гривень. Непогано як для села, особливо з огляду на те, що чоловік Валентини Харченко – також службовець органу місцевого самоврядування. Втім, це не стосується нашої теми. Якщо порахувати загальні витрати на утримання керівництва Сухополов’янської громади, то у 2023 році вони склали один мільйон 178 тисяч 224 гривні – на 1,4 мільйона гривень менше, ніж у Варвинській, тобто менше, ніж удвічі.
В Ічні зарплати вищі
Ічнянська міська територіальна громада з центром в Ічні, як і Сухополов’янська, об’єднала 54 населені пункти. Площа громади – значно більша за дві попередні, вона охоплює 1205,9 кілометрів квадратних, а населення громади складає 22,5 тисячі мешканців. Це – доволі потужна в економічному плані громада, на території якої працюють не лише сільськогосподарські товариства, але й промисловість. Керують громадою міська голова, секретар, двоє заступників та керуючий справами виконкому.
Міська голова Бутурлим Олена Вікторівна у 2023 році задекларувала 621 тисячу 356 гривень зарплати, тобто в середньому міська голова щомісяця отримувала понад 51 тисячу гривень заробітку з бюджету. Секретар міської ради Герасименко Григорій Васильович обійшовся мешканцям громади в меншу суму, заробивши 420 тисяч 511 гривень (місячна зарплата складала понад 35 тисяч гривень). Перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Животяга Ярослав Васильович отримав з бюджету як заробітну плату 557 тисяч 220 гривень (місячна зарплата – понад 46 тисяч гривень). Заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Мілова Лариса Леонідівна заробила за основним місцем роботи 522 тисячі 300 гривень (43,5 тисячі гривень щомісяця). А от даних щодо зарплати керуючої справами виконкому міської ради Загури Людмили Олександрівни в реєстрі немає. Зазначається лишень, що чиновниця отримала з міського бюджету 11,8 тисяч гривень як соціальні виплати. Можна припустити, що керуюча справами в цей час не перебувала в Ічні – війна, тож дивуватись нічого. Зібравши докупи всі дані щодо зарплат керівників, з’ясувалось, що мешканцям Ічнянської громади утримання їх керівництва обійшлося в 2 мільйони 121 тисячу гривень. Немало!
У Прилуках 5 заступників. Скільки з’їдають?
Найменша за площею, але найбільша за економікою та кількістю населення району Прилуцька міська територіальна громада включає в себе тільки один населений пункт – місто Прилуки. Площа громади складає всього 42,3 кілометри квадратні, а кількість населення трішки перевищує 52 тисячі чоловік. Порівняно з попередніми громадами кількість керівного складу в Прилуках зашкалює. Так, у міського голови є аж п’ять заступників. Окрім них до управлінського апарату громади входять секретар міської ради та керуючий справами виконкому. Цікаво, в яку ж суму громаді обходиться утримання цих чиновників?
Заглянувши в декларацію міського голови Прилук Попенко Ольги Михайлівни, знаходимо там 567 тисяч 110 гривень заробітної плати – в середньому очільниця громади отримувала щомісяця 47 тисяч гривень доходу. Секретарю міської ради Гоголю Роману Олександровичу нараховували дещо скромніші виплати – у 2023 році чиновник отримав 325 тисяч 831 гривню доходу від зарплати. Інформація про зарплату заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Савенко Данііла Миколайовича в реєстрі відсутня. Пов’язано це з тим, що нинішній заступник у 2023 році працював в Державному агентстві відновлення та розвитку інфраструктури, в народі цю структуру іменують Облавтодор – ще та контора. А от зарплату другого зама Ольги Попенко, з питань діяльності виконавчих органів ради, Сивенка Олександра Івановича порахувати неважко. У 2023 році Прилуки заплатили йому за його посаду 438 тисяч 397 гривень. Ще одна заступниця (вже третя) – теж з питань діяльності виконавчих органів ради Пахомова Тетяна Павлівна (та, що дружина депутата обласної ради від «слуг народу» Дмитра Пахомова) отримала від виконкому Прилуцької міської ради грошове забезпечення в розмірі 439 тисяч 367 гривень. Не відстає від своїх колег керуюча справами виконавчого комітету міської ради Малоголова Тетяна Миколаївна з чималенькою сумою заробітної плати за основним місцем роботи в розмірі 447 тисяч 600 гривень. Зовсім скромні порівняно з колегами доходи в четвертого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Чміля Сергія Валерійовича – 251 тисяча 784 гривні. Ну, і нарешті п’ята заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради у сфері інвестиційної діяльності Авер’янова Євгенія Сергіївна отримала за основним місцем роботи 323 тисячі 684 гривень зарплати. Треба зазначити, що чиновниця живе не на одну зарплату – значно круглішу суму вона отримала у вигляді аліментів від свого колишнього чоловіка відомого промислового підприємця Олега Авер’янова – від шлюбу у них залишилось дві спільні доньки. На їх утримання промисловець виплатив 1 мільйон 142 тисячі гривень. 25 тисяч доларів Євгенія Авер’янова задекларувала як готівку. Але менше з тим – це приватна справа. Ми ж рахуємо, в яку суму обійшлись місту Прилуки семеро топ-чиновників. Навіть без урахування доходів одного із заступників сума виходить доволі кругленька – 2,8 мільйона гривень. Із ще одним замом ця цифра точно перевалить за три мільйони. Навіщо громадам стільки заступників – питання доволі риторичне. Зазвичай заступники є так званими «смотрящими» від політичних або бізнес-кланів, але оплачувати їх роботу повинні не політики чи бізнесмени, а громадяни, котрі мешкають в територіальних громадах і обирають ту владу, на яку заслуговують.
У наступному номері ми продовжимо аналізувати витрати на утримання громад Прилуцького району і обов’язково підсумуємо, хто ж найдорожчий у рейтингу ТОП-чиновників містечкового розливу. Далі буде.
Віталій НАЗАРЕНКО