Почім земля від автохтонів?


 

За три роки ринку землі, що практично співпав з роками широкомасштабної війни, на Чернігівщині продали майже 24 тисячі гектарів земель сільськогосподарського призначення. Середня ціна за один гектар явно не найгіршої в світі землі склала трохи більше 800 доларів США, що цілком можна порівняти з вартістю брязкалець, за які європейські переселенці викупили в американських автохтонів землю та все, що в ній.

 

Згідно з аналітичними даними «Опендатабот» від початку земельної реформи на Чернігівщині продали 23 819,3 га сільгоспземель. Вартість нашої землі є однією з найнижчих в Україні і складає всього 33,5 тисяч гривень за один гектар, тобто в середньому трохи більше 817 доларів. Менше дають лише в Херсонській, Запорізькій та Донецькій областях, де йдуть активні бойові дії.

Загалом же з відкриттям ринку землі в Україні уклали понад 254 тисячі угод з купівлі-продажі української сільгоспземлі. Найбільш запитаними стали угіддя на Полтавщині, а найдорожчими – в Івано-Франківській області – там середня ціна за один гектар склала 101,3 тисячі гривень.

За весь час роботи ринку найбільш запитаними стали угіддя на Полтавщині: там продали 60 360 га. Середня ціна гектара землі в регіоні сягала 42,75 тис. грн. За Полтавщиною услід ідуть Дніпропетровщина – 58 869 га, та Харківщина – 54 458 га. Станом на перше липня 2024 року 567 322 га сільськогосподарської землі було придбано за три роки відкриття земельного ринку в Україні. Найбільше купували землю у 2023 році – 179 921 га.

Наразі лише чверть земельних угідь змінюють власника через купівлю-продаж. Переважна більшість змін власників стосуються землі, яку отримують у спадок – це 65% відчужень.

Нагадаємо, що 1 липня 2021 року в Україні відкрився ринок землі: можливість викупити угіддя для сільгоспробіт. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю могли тільки фізособи громадяни України з обмеженням у 100 гектарів. Закон про ринок землі забороняє купувати землю іноземцям. Незважаючи на війну, з 1 січня 2024 року в Україні стартував другий етап ринку землі. Купувати дозволили лише приватні земельні ділянки загальною площею не більше 10 тисяч гектарів «в одні руки».

Виходячи зі аналітики, українські аграрії не мають достатньої кількості ресурсу, аби купувати великі масиви землі. Ключовим моментом є відсутність фінансування, тобто в аграріїв немає грошей, аби купувати великі масиви землі. Більше того, на ринку відсутня пропозиція, люди не поспішають продавати свої земельні наділи. Продаж і купівля землі у більшості випадків відбувається саме серед юридичних осіб.

На переконання заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, обмеження негативно вплинуло на середніх товаровиробників та спричинило для них низку нових викликів. За його словами, побоюючись великих холдингів, вони фактично припинили інвестувати у розвиток підприємства і почали відкладати кошти на випадок втрати конкурентоспроможності на купівлю землі.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"