Нардеп і онколог Валерій Зуб:
«Війна вплине на зростання раку, але ми готові до всіх викликів»
У зв’язку з війною кількість онкологічних захворювань зростатиме. Про це вже всерйоз говорять вітчизняні експерти. Види онкології залежатимуть від характеру застосування видів зброї та інтенсивності бойових дій на тій чи іншій території. Втім, наша держава розробила і вже почала впроваджувати комплекс протидії раку. За словами народного депутата України, голови підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерія Зуба, за кілька останніх років у боротьбі з раком в Україні відбулась справжня революція. До прикладу, вперше за всі роки держава впровадить систему щеплень від багатьох видів онкології – подібне десятиліттями практикують у більшості цивілізованих країн світу. Що саме очікує Україну у ще одній страшній, але невидимій війні – пояснює заслужений лікар України, доктор медичних наук, доцент кафедри фізичної реабілітації в Національному університеті «Чернігівська політехніка», член Європейської та Міжнародної асоціації онкогінекологів Валерій Зуб.
– Валерію Олексійовичу, Ви – відомий на Чернігівщині, в Україні і далеко за її межами хірург-онкогінеколог, у 2019 році вибороли крісло народного депутата України. Дозвольте нескромне питання: з якою метою Ви йшли до парламенту і чи вдалося її досягнути?
– Буду відвертим: коли я йшов у народні депутати, то уявляв свою роботу дещо по-іншому. Я гадав, що це чисто законотворча робота, що там займаються лише законами. Я ставив перед собою завдання розробити та затвердити Національну стратегію боротьби з онкологією. Це було моєю передвиборчою обіцянкою. Вважаю, що з цим завданням я справився: ми маємо Національну стратегію контролю злоякісних новоутворень до 2030 року, затверджену у серпні 2024 року. Те, що ми зробили зараз в онкології, – цього ніхто не робив до нас, і я не знаю, чи після нас ще хтось зробить. Бо, окрім Національної стратегії, ми маємо Указ Президента і маємо рішення РНБО. Ми створили в парламенті окремий підкомітет з онкології, закупили лінійні прискорювачі, – це апарати на всю Україну. Двадцять один апарат сьогодні ми вже маємо. Окрім того, маємо МРТ, КТ і продовжуємо роботу в цьому напрямку. Нещодавно відбулася процедура закупівлі трьох циклотронів – спеціальних апаратів для діагностики раку вартістю 1,6 мільярда гривень.
– Тобто можна сказати, що в царині боротьби з онкологією відбулась справжня медична революція?
– Сто відсотків! І це не лише на державному рівні, але й на рівні Чернігова. Взяти хоча б наш Чернігівський медичний центр сучасної онкології. Нещодавно там побувала поважна делегація з Києва, яка була вражена побаченим. Окрім того, що в Чернігові є висококваліфікований персонал, так ми маємо й потужну апаратуру. У нас аж три комп'ютерних томографи – жоден медичний заклад України стільки не має, навіть Інститут раку. Закінчуємо встановлювати МРТ – найсучасніший в Україні, який коштує 80 мільйонів гривень. Зараз ось два лінійних прискорючі вже поставили, ставлять і третій. Я міркую, що з нового року буде ще одна поставка. Зауважу, що трьох лінійних прискорювачів також ніде немає в Україні. Ну і, само собою, ремонти… Мені вдалося залучити для цього 25 мільйонів гривень від міжнародних донорів.
– Як би це дивно не звучало, але виходить, що Чернігів цілком ймовірно може стати центром медичного туризму для хворих на онкологію?
– Ми – єдиний заклад із комунальних закладів України, який увійшов в асоціацію медичного туризму. Я виступав на їхньому конгресі з доповіддю про те, що ми зробили для того, щоб увійти в цю асоціацію. До великомасштабної війни ми мали великі плани на це і планували запустити чартерні рейси з країн, де погано розвинута ця галузь медицини. Якщо Бог дасть закінчити цю війну, то ми точно будемо одним із найкращих центрів в Україні.
– Валерію Олексійовичу, якщо можна, поясніть кількома словами, що передбачає Національна стратегія? Що вона змінює в боротьбі з цією страшною хворобою?
– Національна стратегія – дороговказ до 2030 року. Тобто це те, що ми хочемо досягнути за оці шість років. Національна стратегія контролю злоякісних новоутворень передбачає кілька важливих напрямів роботи: забезпечення первинної профілактики онкологічних захворювань та сприяння їх ранньому виявленню, покращення доступу пацієнтів до спроможної мережі закладів охорони здоров’я, підвищення рівня професійної освіти медичних працівників, поінформованість населення, забезпечення реабілітації, догляду та паліативної допомоги онкохворим пацієнтам та підтримка їхнім доглядальникам на всіх рівнях.
Під цю стратегію розробляється трирічний план дій, в якому все конкретно розписано. Тобто оцю всю роботу, що ми спланували у цій стратегії, ми вже конкретизуємо: що потрібно закупити, що ухвалити і так далі. Зараз іде старт по скринінгових програмах. Будуть три скринінги: рак молочної залози, рак шийки матки і рак кишечника. Цього року вперше в історії України ми почнемо вакцинувати від раку шийки матки, ануса, гортані, і вже заклали на це кошти. За рахунок вакцинації ми зможемо попередити шість видів раку. Вакцину буде закуповувати держава, і ми вже зараз вносимо її в календар щеплень, як той самий кір. Хочу подякувати Президенту України Володимиру Зеленському за винесення питання онкології на рівень Ради Національної Безпеки і Оборони та відповідний Указ про введення в дію рішення РНБО «Щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних новоутворень». Хочу подякувати пану Міністру охорони здоровя Віктору Ляшку, що саме під його керівництвом вдалося домогтися ухвалення Національної стратегії. Окремо дякую всій команді МОЗ, відповідним департаментам, які взяли на себе всю, не побоюсь цього слова, надто складну бюрократію. Ну і, звичайно, колегам, лікарям-онкологам, які вносили свої правки і пропозиції.
– Ви зараз як спеціаліст і людина з доступом до державних ресурсів спостерігаєте сплеск захворювань у зв'язку з війною? Бо, як на мене, не треба мати медичної освіти, щоб розуміти, що у тих самих ракетах, які випускає по нас ворог, є компоненти небезпечного ракетного палива.
– Стовідсотково буде збільшення! Ми це знаємо! Я, до речі, входжу до міжфракційної групи «Екобезпека», займаюся якраз питанням впливу війни на розвиток раку. На рівні держави вже проходять відповідні дослідження, працюють інститути, які вивчають вплив азбесту, різних викидів із палива цих ракет на довкілля. Аналізуючи військові конфлікти, які відбувалися в інших країнах – той самий Ірак, Афганістан, Балкани – ми вже знаємо приблизно, що буде після впливу цих факторів. Тобто, які види раку будуть зростати. Це, зокрема, рак сечового міхура, рак легень... Ми вже зараз передбачаємо зростання цієї патології. Але ми так само розробляємо методику профілактики, адже деякі раки можна попередити навіть вживанням звичайної фолієвої кислоти. Ми вже знаємо групи людей, яким треба давати ці препарати, і знаємо, що ймовірність захворіти на рак буде меншою. Ну і плюс вакцинація. Ті країни, які ввели обов'язково в календар щеплень вакцинацію, практично позбулися таких видів раку, як рак шийки матки, рак вульви, рак ануса, рак гортані. Тобто, ці раки в цивілізованому світі практично не зустрічаються. Там людей вакцинують вже 15-20 років, ми ж тільки починаємо. Я впевнений, що через 15 років рак шийки матки буде казуїстичним випадком. Але наразі в одній лише Чернігівській області на це захворювання хворіє більше жінок, ніж в усій Австралії, чи в усій Німеччині, чи в усій Британії – тобто там, де проводять вакцинацію.
– Щодо сплеску захворювань у зв’язку з війною: їх буде більше там, де більше б'ють, наприклад, ракетами? Той самий Київ, який чи не найбільше страждає від прильотів? Але, приміром, в Чернігові, Варві, Бобровиці чи Борзні хворітимуть менше?
– В чому і суть! Сьогодні існує ідея об'єднати канцер-реєстр, де ми зараз збираємо всі дані по онкології, щоб ввести туди якраз екологічний компонент. Тобто ми будемо знати, що у повітрі в Києві перевищено рівень певних речовин у 10 разів. Отже, ця речовина в 10 разів підвищить ризик виникнення, наприклад, раку легенів. Відтак будемо передбачати, що це буде. Відповідно, в цьому регіоні потрібно буде проводити, наприклад, низькодозову комп'ютерну томографію, щоб вчасно попередити рак легень. В іншому регіоні навпаки – збільшення викидів азбесту, що викликає частіше рак шлунку. Тобто, тут ми вже будемо запроваджувати систему ендоскопічних досліджень, будемо шукати патологію шлунку і, відповідно, попереджати її. Тобто, зрозуміло, що на всій території України не буде однакових випадків – як і зараз, до речі, і до війни такого не було. В одній місцевості захворюваність була більше на одну патологію, в іншому – на іншу. Однак різниця в тому, що тоді ми про це знали, але ніяк не реагували. Зараз наша задача полягає в тому, щоб знати, попереджати і вчасно реагувати для ліквідації патології.
Спілкувався Віталій НАЗАРЕНКО