На «Покорщину» приїхав граф – нащадок гетьмана Розумовського
На Чернігівщині тривають роботи з відновлення найдавнішого садибного комплексу козацько-старшинського типу Лівобережжя – «Покорщина». Пам’ятка, як відомо, розташована на території Козелецької громади. В «Покорщині», яку силами волонтерів вже розчистили від тонн сміття, оцифрували фахівці ЮНЕСКО і готують до протиаварійних робіт, провели першу стратегічну сесію. Окрім профільних спеціалістів, на неї з’явився нащадок гетьмана Кирила Розумовського Грегор Розумовський.
Український журналіст, сценарист, продюсер, автор документально-історичних проектів Акім Галімов, котрий взяв на себе тягар відновлення «Покорщини» і щотижня проводить на її території практичні заходи, цього разу організував візит профільних спеціалістів до Козельця. Мета – проведення стратегічної сесії задля визначення майбутнього функціонального призначення комплексу. Відтак, архітектори зі Львова, Києва, Чернігова міркували що саме там створити у майбутньому.
На вході до найдавнішого комплексу козацько-старшинського тппу Лівобережжя
«Мене вразили деякі пропозиції ревіталізації, приміром, створити на «Покорщині» музей феномену української жінки, адже ми знаємо, як багато у Козельці зробила Наталка Розумиха, засновниця роду Розумовських, який походив з цих терен», – коментує Акім Галімов.
Важливим моментом в цій історії стало те, що на стратегічну сесію до Козельця із Відня приїхав і граф Грегор Розумовський, нащадок останнього гетьмана Кирила Розумовського.
«Приїхав, бо вірить в Україну, вірить у «Покорщину» і вірить в наших людей. Каже, час позбавлятися від імперських міфів про козацьку історію і «Покорщину» зокрема, розуміти, що це частина саме нашого минулого, нашої ідентичності і ми самі маємо писати свою історію!», – відгукується про мету візиту організатор заходу Акім Галімов.
Що далі?
Українська архітекторка та народна депутатка Анна Бондар має сформувати усі ідеї у робочий план, після чого їх продовжать обговорювати з профільними спеціалістами і громадою.
«Ця пам’ятка має працювати для громади передусім, – переконаний журналіст. – Зовсім скоро запустимо протиаварійні роботи на обєкті, вже отримали дозвіл від Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, підписали меморандум з Чернігівською ОДА, фіналізуємо документацію, закупили частину матеріалів, знайшли і домовились із відповідними фахівцями, і попри зиму, відключення світла, ракети – почнемо!».
Нащадок гетьмана Кирила Розмумовського. граф Грегор Розумовський
Порятунком унікальної козацької садиби на «Покорщині», в Козельці, ентузіасти під егідою Акіма Галімова займаються з лютого цього року. За цей час тисячі простих людей, звичайних українців із різних куточків України (і не лише України!) донатять на цей проект. Крім того, десятки спеціалістів із різних сфер, активістів, представників влади, просто небайдужих громадян доєдналися до ініціативи і роблять свій внесок.
Покорщину повязують з трьома козацькими родинами: Розумовських, Дараганів та Ґалаґанів. Вона є найдавнішим садибним комплексом козацько-старшинського типу, що зберігся на Лівобережжі. З його назвою пов’язані дві історії: перша стверджує, що назва маєтку походить від прізвища писаря Івана Покорського, якому належала садибна земля до 1744 року. За другою – саме тут імператриця Єлизавета «упокорилася» свекрусі Наталі Розумисі після таємного вінчання з Олексієм Розумовським. Ініціатори відродження пам’ятки сподіваються на те, що візит Грегора Розумовського – нащадка гетьмана Кирила Розумовського – буде не останнім.
Віталій НАЗАРЕНКО, фото Акіма Галімова