На Чернігівщині працюють мобільні гінекологічні бригади
У Чернігівській області працюють виїзні мобільні гінекологічні бригади. Медики виїжджають у важкодоступні райони та селища та безоплатно проводять гінекологічні огляди і консультації жінок. Лише за цей рік мобільні бригади вже здійснили 240 виїздів, зокрема і до прикордонних сіл.
Сьогодні люди, які проживають у селах, потребують кращого доступу до якісних медичних послуг. Повномасштабна війна вплинула на можливості підтримки місцевою владою сільської медицини. Та бракує налагодженої медичної інфраструктури та кваліфікованого медичного персоналу. Така ситуація зокрема і з отриманням гінекологічних послуг жінками, які проживають у віддалених населених пунктах. Тож такі мобільні медичні бригади сьогодні досить актуальні. Особливо для прикордонних громад.
Ці бригади працюють у рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, за фінансової підтримки Європейського Союзу, урядів Іспанії, Норвегії, Швеції, Ірландії та Австрії.
Загалом в Україні працює 28 мобільних гінекологічних бригад у 23-ох регіонах України. За підтримки найбільшої пацієнтської організації в Україні БО «100% Життя» – у 12-ти регіонах, зокрема в прифронтових областях, забезпечуючи жінкам доступ до життєво необхідної медичної допомоги.
Зазвичай до складу мобільної гінекологічної бригади входять лікар-гінеколог, медична сестра, сімейний лікар чи терапевт та водій.
Залежно від умов, прийом ведеться у ФАПах, амбулаторіях, пунктах здоров’я або безпосередньо в обладнаному автомобілі.
Регіональні медичні координатори заздалегідь повідомляють керівництву громади про приїзд бригад, а вже представники громад оголошують цю інформацію серед свого населення.
«Медицина – це не лише про лікування, а й про людяність і турботу. Ми бачимо, як наша допомога долає страх, а жінки знаходять у собі сили довіритися. А ми, своєю чергою, спираємось на внутрішню стійкість, що ґрунтується, зокрема, на підтримці міжнародної спільноти, представником якої є UNFPA», – говорить регіональний медичний координатор мобільних бригад сексуально-репродуктивного здоров’я у Чернігівській області, в.о. головного лікаря КНП «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради Галина Леник.
Кожна така виїзна бригада оснащена сучасним обладнанням, зокрема портативним апаратом ультразвукової діагностики, що дає змогу проводити УЗД безпосередньо під час візиту. Жінки можуть отримати гінекологічний огляд, консультації щодо здоров'я, планування сім’ї, контрацепції, профілактики інфекцій, допологового та післяпологового догляду, а також підтримку у випадках гендерного та сексуального насильства.
Загалом за час роботи цього проєкту медики провели понад 18 тисяч консультацій в Чернігівській області, забезпечуючи доступ до якісної медичної допомоги там, де вона найбільш необхідна.
Марія ПУЧИНЕЦЬ