«Маленька» ядерна війна
За оцінками експертів, у сучасному світі налічується понад 17 тисяч одиниць ядерної зброї. Цього цілком достатньо, аби багаторазово знищити все живе на Землі. Навіть «невеличкої» ядерної війни було б досить, щоб зробити нашу планету непридатною для життя.
Більшість людей не усвідомлює: навіть дуже мала ядерна війна, розгорнута на іншому боці планети, могла б зруйнувати світовий клімат, а також увесь озоновий шар менш ніж за одне десятиліття – такого висновку дійшли вчені, котрі проводили дослідження методом комп’ютерного моделювання.
Вогняні бурі, сформовані вибухами, випускали б у небо мільйони тонн попелу кожна. Попіл поглинатиме сонячні промені, що спричинить різке падіння температури повітря до низьких або навіть екстремально низьких позначень. Суворі й тривалі морози огорнули б землю і призвели до занепаду сільського господарства. Атмосферних опадів поменшало б, а відтак на всій планеті запанували б посуха, яка своєю чергою спричиняла б пожежі, внаслідок чого в атмосферу потрапляло б дуже багато диму. Попіл нагрів би атмосферу і прискорив хімічні реакції, що руйнують озоновий шар. Інтенсивне ультрафіолетове випромінювання, яке без озонового шару безперешкодно проникало б на поверхню Землі, стало б фатальним для людства. Насамперед будуть уражені крихкі екосистеми, а тоді й потужніші. У цілому планета дуже швидко перетворилася б на безлюдну й непридатну для будь-яких форм життя.
В основі механізму дії ядерної зброї лежать некерована ланцюгова реакція ділення важких ядер і реакція термоядерного синтезу. Ключовим словом тут є саме «некерована». Основними уражуючими чинниками ядерного вибуху є ударна хвиля, світлове випромінювання, проникаюча радіація, радіоактивне зараження, електромагнітний імпульс та рентгенівське випромінювання. Люди, котрі безпосередньо зазнали дії потужних чинників ядерного вибуху, крім фізичних ушкоджень, діставали надзвичайний психологічний уплив од жахливої картини вибуху і руйнувань. Електромагнітний імпульс безпосередньо не діє на живі організми, проте руйнує електронну апаратуру.
Усвідомлення значущості загрози ядерної зброї для людства і цивілізації призвело, як відомо, до розробки ряду заходів міжнародного характеру задля мінімізації ризику її розповсюдження і застосування. Однак звести до нуля цей ризик неможливо, поки ядерна зброя існує в будь-якій формі. І допоки є державні діячі, готові вдатися до цієї зброї. А такі, на жаль, не переводяться. Останній приклад – недвозначні погрози московських зверхників щодо готовності захищати свої імперські інтереси «всіма засобами». Або росія буде імперією, або зовсім не існуватиме – такі ось «заяви». І, на превеликий жаль, ця шовіністична маячня панує нині в головах переважної більшості російського суспільства…
Микола МОСКАЛЕНКО («Сільські вісті» № 51 від 19 грудня 2024 р.)