Компенсації будуть і тим, хто відновив житло за власний рахунок
У Чернігівській області дві родини вже отримали житлові сертифікати на придбання нової оселі замість знищеної під час бойових дій. Наразі в нашому регіоні на таку компенсацію подано 248 заяв, з яких 69 перебувають на розгляді.
З травня в країні стартувала державна програма «єВідновлення», за якою українці, чиє житло постраждало внаслідок бойових дій, можуть отримати кошти на ремонт своїх домівок. Для цього необхідно повідомити про пошкоджене майно в застосунку «Дія» і подати заяву про отримання фінансової допомоги.
«В області продовжує реалізовуватися програма «єВідновлення». Якщо ж говорити загалом про компенсацію за пошкоджене майно, то по Чернігівській області наразі у роботі перебувають 1598 заяв із 2680 поданих на отримання компенсації за відновлювальні роботи по житлу, яке зазнало незначних пошкоджень, – розповів в. о. начальника управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної військової адміністрації Сергій Куреня. – Люди вже отримали компенсацію по 837 заявкам на загальну суму більше 87 мільйонів гривень. Лідером з обробки заявок у нас в області є Іванівська громада, по якій вже 350 заяв закриті, і навіть уже провели розрахунки з людьми. На жаль, дуже велика кількість необроблених досі заяв по Чернігову – близько 855».
Для того, аби подати заяву про пошкодження майна внаслідок бойових дій, потрібно подати інформаційне повідомлення про пошкоджене майно через Дію, ЦНАП чи нотаріуса. Далі необхідно відкрити в одному з банків-партнерів програми «єВідновлення» картковий рахунок та подати заявку в Дії. До речі, максимальний розмір виплати за пошкоджене майно становить 350 тисяч гривень для відбудови квартири і 500 тисяч – для приватних будинків. Після потрібно дочекатися огляду майна місцевою комісією, яка складе відповідний акт та встановить суму компенсації (чек-лист).
Також з 1 серпня стартувала друга черга програми «єВідновлення», в рамках якої відшкодовуватимуть кошти власникам повністю зруйнованого внаслідок бойових дій житла.
«Триває процес компенсації за повністю знищене майно. За цей час територіальні громади створили комісії і вже розглядають заяви від населення, – продовжує Сергій Куреня. – На сьогодні в Кіптівській та Михайло-Коцюбинській громадах люди отримали сертифікати на купівлю нового житла. Відповідно в першій громаді сертифікат на суму 1,5 мільйона гривень, по другій – трохи більше мільйона гривень.
Сертифікат надходять людям у додаток «Дія» і буде дійсним протягом п'яти років. Його можна використати на купівлю житла як на первинному, так і на вторинному ринках. Наразі в області саме по цьому виду компенсації допомоги за повністю зруйноване житло подано 248 заяв, з яких 69 перебувають в обробці.
«Є онлайн-калькулятори, на яких можна попередньо подивитися, скільки людина може отримати цієї компенсації. Це є на сайтах деяких громадських організацій. Туди можна ввести загальні параметри: це площа будівлі, населений пункт, який знаходиться у відповідному регіоні. І система порахує всі ці коефіцієнти, закладені в постанові, і людина може побачити ось цю приблизну суму, яку вона може отримати, – розповів Сергій Куреня. – Житло за цим сертифікатом можна буде придбати в будь-якому населеному пункті будь-якого регіону. При купівлі необхідно буде вказати в видах розрахунку саме цей сертифікат. Скористатися сертифікатом можна протягом 5 років після його отримання. Тож люди матимуть час підібрати підходящий варіант і залагодити все з документами».
Для отримання житлового сертифіката діє той же алгоритм, що й для отримання компенсацій за частково зруйноване житло. Виняток лиш в тому, що не потрібно відкривати рахунок у банку. На підставі рішення комісії система згенерує сертифікат автоматично.
Марія ПУЧИНЕЦЬ