Боротьба з незаконним обігом зброї та наркотиками

залишаються пріоритетними цілями Нацполу Чернігівщини


 

В умовах війни поліції Чернігівщини вдалося зберегти стабільність і контрольованість криміногенної ситуації. Про це заявив начальник ГУНП в Чернігівській області Іван Іщенко під час підсумкової прес-конференції. За словами полковника поліції Івана Іщенка, на Чернігівщині спостерігається значне покращення криміногенної ситуації: втричі скоротилась кількість розбійних нападів та удвічі – кількість грабежів. На переконання начальника ГУНП, це – результат профілактичної роботи та збільшення кількості нарядів поліції на вулицях. Іван Іщенко також відзначив роботу слідчих, які розкрили всі тяжкі злочини 2024 року. Пріоритетними цілями ж у 2025 році для поліцейських Чернігівщини залишатимуться незаконний обіг зброї, якої стає все більше та боротьба з наркомафією. Останнє явище, незважаючи на успіхи боротьби, набирає в області загрозливих масштабів.

 

Всі важкі злочини було розкрито

 

246 тисяч викликів надійшло на спецлінію «102» у 2024 році. В середньому кожні дві хвилини мешканці Чернігівщини звертались за допомогою до поліції. Щодня диспетчери скеровували на місця подій майже півтисячі нарядів поліції.

«Наша мета – оперативне реагування на звернення громадян, аби кожен почувався в безпеці, – каже Іван Іщенко. – Поліція розкрила всі кваліфіковані злочини, встановлено злочинців у всіх умисних вбивствах, всіх тяжких тілесних ушкодженнях, зокрема зі смертельними наслідками, всіх розбоях, зґвалтуваннях та грабежах», – звітує про результати роботи головний поліцейський області.

Начальник Головного управління національної поліції навів приклади найбільш резонансних злочинів, які сколихнули всю країну.

Перший – це зухвале пограбування відділення банку «Південний» у Чернігові із закладенням вибухівки та підривом зсередини. За словами головного поліціянта області, завдяки професійним діям поліцейських Чернігівщини та проведеній кропіткій роботі було встановлено двох злочинців-гастролерів, які підірвали банк, щоб викрасти понад 5 мільйонів гривень. У ході спецоперації за силової підтримки бійців спецпідрозділу «Корд» підозрюваних затримали у Запорізькій та Миколаївській областях. З'ясувалось, що до скоєння злочину в банку вони готувалися впродовж кількох місяців. Спільники викопали та укріпили тунель під землею до підвального приміщення багатоповерхового суміжного будинку, а також підготували отвір у стіні безпосередньо до сховища банку. За скоєне їм загрожує позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна.

Ще один резонансний злочин – це розкрите вбивство підприємця з Менської громади. Двоє зловмисників хотіли нажитися на продажу трактора, який належить підприємцю. Потерпілого вдарили кілька разів металевим предметом по голові, а коли знепритомнів, задушили. Щоб приховати сліди злочину, загорнули труп у ковдру і вивезли його в лісосмугу. Результатом ретельної аналітичної роботи стало похвилинне відновлення як усіх пересувань зловмисників, так і маршруту руху викраденого трактора, який вивезли евакуатором на Сумщину. Обох зловмисників поліція затримала.

Минулого року поліція Чернігівщини активно працювала над притягненням до відповідальності осіб, які перешкоджають діяльності Збройних сил України та своїми діями підривають обороноздатність країни. Так, поліцейські затримали адвокатку, яка перешкоджала діяльності ЗСУ та організувала корупційну схему ухилення від мобілізації. Загалом вартість такої послуги коливалася від шести до семи тисяч доларів. Ще одну схему ухилення від мобілізації поліцейські ліквідували в Чернігові. Організатор вербував жінок з інвалідністю для укладання фіктивних шлюбів. Спільно з прикордонниками поліцейські також перекрили канал незаконного переправлення військовозобов'язаних за межі держави. Організатора каналу затримали та помістили під варту. Крім того, чернігівські поліцейські викрили зловмисника, який ошукав десятки військовослужбовців та волонтерів, обітявши їм пригнати авто з-за кордону за вигідною ціною. Загальна сума збитків потерпілих сягає сотні тисяч доларів. Підозрюваного затримали.

З цієї ж опери – поліцейські викрили злочинне угруповання, яке налагодило схему торгівлі автомобілями, завезеними як гуманітарна допомога для ЗСУ. За даними слідства, у такий спосіб злочинне угруповання збуло щонайменше чотири позашляховики, ввезені як гуманітарна допомога для ЗСУ, та отримали незаконний прибуток у сумі майже 700 000 гривень.

 

Наркотиків стає більше

 

Значну увагу у Нацполіції надають питанню протидії потраплянню зброї з зони ведення бойових дій на мирні території. За словами Івана Іщенка, поліцейські ліквідували міжрегіональний канал незаконного обігу зброї, викрили полтавчанина, який налагодив незаконний збут вогнепальної зброї через інтернет по всій країні. У зловмисника вилучили 27 пістолетів, а також набір спеціальних інструментів. На Прилуччині поліцейські виявили та припинили діяльність озброєного злочинного угрупування. Так, шестеро зловмисників незаконно зберігали тисячі набоїв, десятки гранат, 4 кг вибухівки, міни, тротилові шашки та наркотичні речовини. За словами Івана Іщенка, вони готувалися до скоєння особливо тяжких злочинів. Поліція також виявила схорони з арсеналом зброї. У нежитловій будівлі одного з віддалених сіл Корюківщини правоохоронці виявили три кулемети, сім протитанкових гранатометів, три автомати, постріл до СПГ, дві гранати із запалами, сотні набоїв до автоматичної стрілецької зброї.

«Ми всі розуміємо, що ця зброя могла бути використана для скоєння тяжких злочинів», – пояснює полковник поліції.

Актуальним і проблемним залишається питання боротьби з наркозлочинністю.

«У цій сфері нами задокументовано 1600 злочинів, що вдвічі більше, ніж минулого року, серед яких понад 250 наркозбутів. Припинено діяльність трьох нарколабораторій та 14 осередків з виготовлення та вживання наркотиків. З незаконного обігу вилучено 250 кілограм наркотичних засобів та психотропних речовин», – каже начальник ГУНП в Чернігівській області.

Для того, щоб зрозуміти, наскільки це прибутковий бізнес, варто лишень подивитись на цифри.

«У листопаді поліцейські Чернігівщини знешкодили діяльність мережі нарколабораторій та затримали вісьмох членів озброєного злочинного групування. Сумарний дохід зловмисників з трьох нарколабораторій становив понад 1 мільйон гривень щомісяця. У затриманих вилучено партії наркотиків, автоматичну зброю та боєприпаси, а також лабораторне обладнання, – розповідає Іван Іщенко. – Крім того, поліція ліквідувала у Прилуцькому районі нарколабораторію з виготовлення солей альфа-ПВП у промислових масштабах та затримала наркодилера, який виготовляв особливо великих розмірах та розповсюджував психотропи в різні області України. Щомісячне виробництво сягало 30 кілограмів психотропної речовини. В ході обшуку правоохоронці вилучили партії психотропів на 4,5 мільйона гривень».

 

«Ми вилучаємо набагато більше зброї, в десятки разів більше»

 

В ГУНП Чернігівської області заявляють, що пріоритетами роботи поліції у 2025 році стануть боротьба з незаконним обігом наркотиків та зброї. Що стосується покращення криміногенної ситуації, то тут Іван Іщенко не планує розслаблятись і прогнозує сплеск криміналу у майбутньому.

«Вбивств і тяжких тілесних ушкоджень, звісно, стало менше. По-перше, багато хто з осіб, що мають відношення до кримінальних кіл, повтікали, повиїжджали. Є у нас і комендантська година, і не завжди чоловіки призовного віку виходять на вулицю. Тому є багато факторів, які цьому сприяли. Але ми готуємося до того, що після нашої перемоги, можливо, буде складна ситуація в кримінальному плані. Тому що вже зараз ми постійно щотижня, раз-два на тиждень, бачимо такі випадки, як погрози зброєю, а особливо погрози застосуванням гранати. Постійно я вводжу план «Грім» та «Серена» для затримання саме злочинців з гранатами, які намагаються кидати або погрожують ними. Різні є життєві ситуації, але я думаю, що таких фактів менше не буде. Зараз ми вилучаємо набагато більше зброї. В рази, в десятки разів більше зброї! Це пов'язано з тим, що проводяться бойові дії. Реально дуже багато зброї привозять сюди з зони бойових дій. І безпосередньо Чернігівський регіон є прикордонним. І тут, можна сказати, проводяться бойові дії».

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото відділу зв’язків з громадськістю ГУНП в Чернігівській області

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"