Архієпископ, який прокляв Лукашенка:
«Війна в Україні вирішить долю Білорусі»
Першоієрарх Білоруської автокефальної православної церкви архієпископ Новогрудський Святослав (Логін), який опікується білоруською діаспорою в США, Канаді, Німеччині, Австралії, Великій Британії, Франції та Бельгії, є уродженцем Чернігова. Більшість свого часу предстоятель забороненої в Білорусі церкви проводить в Канаді та Америці, де працює та має парафії, однак по кілька разів на рік архієпископ приїздить в Чернігів, звідки виїжджає на передову до підрозділів, яким безпосередньо допомагає. Востаннє архієрей БАПЦ не з пустими руками навідався до білоруських добровольців з полку Кастуся Каліновського. Білоруси як іноземці, що воюють за нашу державність, сьогодні представлені найбільш чисельно у силах оборони України – загальна кількість воїнів перевищує п’ять тисяч чоловік. Всі вони мотивовані, вишколені та добре знають, за що воюють, адже, як стверджує предстоятель, який прокляв Лукашенка, без перемоги України не буде вільної Білорусі.
«Ми маємо всі канонічні підстави для незалежності»
Старіша за російську православну церкву і заборонена в Білорусі – Білоруська автокефальна православна церква проходить шлях Православної церкви України, торуючи його через об’єднання білоруських емігрантів за кордоном. У Білорусі ж, яка від початку становлення християнства на наших землях була підпорядкована Київській митрополії, православ’я представляє москва та її російська православна церква. Автокефальні священики зазнають гонінь, їм забороняють реєстрацію парафій, а самих пастирів саджають в тюрму. Перед Вселенським православ’ям БАПЦ у статусі Новогрудського архієпископа представляє уродженець Чернігова, що має білоруське коріння Святослав (Логін).
Архієпископ БАПЦ Святослав
За його словами, Києво-Литовська митрополія з центром у Новогрудку була знищена московською церквою. І донині москва робить все, щоб Українська і Білоруська церкви автокефалії не отримали. Втім, як відомо Православна церква України отримала визнання від Вселенської церкви і зараз має свою митрополію. У Білорусі справи йдуть значно гірше, бо, як зазначалося, наразі БАПЦ є забороненою Лукашенком структурою і не представлена в Білорусі жодною парафією.
«Те, що Білорусь як православна держава не має свого незалежного першоієрарха – це порушення канонів і порушення історичності нашої білоруської церкви, – каже архієрей. – Церква в Білорусі старша за московську церкву, за РПЦ. Спочатку хрестилися Київ, Полоцьк. У нас були вже свої храми побудовані, і тільки потім виникла москва, яка цинічно неканонічно підпорядкувала собі Києво-Литовську митрополію, в тому числі Білорусь. Ми маємо всі канонічні підстави для того, щоб церква в Білорусі мала незалежність і право оголошувати автокефалію».
За нашу і вашу свободу
Втім, навряд чи церковна автокефалія можлива без справжньої незалежності Білорусі. Через це багато опозиційної до Лукашенка молоді воює у складі підрозділів Сил оборони України.
«У різних підрозділах сил оборони України воює близько п’яти тисяч білоруських добровольців, – каже першоієрарх БАПЦ. – Ми розуміємо, що без вільної України не буде вільної Білорусі, і плекаємо надію на звільнення нашої держави від тиранії разом з перемогою над путінською росією».
Архієпископ, який допомагає ЗСУ з 2014 року
Свої слова архієпископ Святослав (Логін) підкріплює і конкретними справами. Архієрей допомагає ЗСУ з початку війни, з 2014 року. Його допомога як українським, так і білоруським добровольцям є суттєвою. Більшу частину зібраного архієпископ Святослав купує за власні кошти, які він заробляє на цивільній роботі, адже служіння Богу та білоруській церкві доходів не приносить.
«У церкві я грошей не отримую, заробляю на життя тим, що вираховую на світлофорах автомобільний трафік, – пояснює владика Святослав. – Усі ці дані опрацьовує спеціальна програма, потім вони надходять до замовника. Їжджу по всій провінції Онтаріо. Нещодавно був вже майже в самій Арктиці. Природа там неймовірна, лише в провінції Онтаріо 350 тисяч озер. Канадійці бережуть природу, і нам треба цьому в них повчитися».
– Владико, Ви вже досить давно підтримуєте Україну та наші збройні сили як волонтер, – констатую факт.
– Волонтер – це поняття більш стабільне, я ж допомагаю в міру можливостей і таким себе не вважаю. Здебільшого за зароблені мною кошти я купую ті чи інші речі, які мені замовляють хлопці з передової (дрони, оптичні приціли, інше обладнання) і надсилаю їх в Україну.
Предстоятель БАПЦ з священником ПЦУ та волонтером по дорозі на фронт
За словами архієпископа, йому вдається більш ефективно допомагати силам оборони, бо він не витрачає коштів на оренду житла, адже живе у церкві.
«Житло в Канаді дуже дороге. У Торонто, наприклад, такий будинок, як у моїх батьків в Чернігові, коштує близько одного мільйона доларів і вище. Ціни такі, бо там дуже дорога земля. Але при церкві я маю неофіційне житло. За рахунок того, що я не плачу ренту, я маю гроші, за які купую все, що треба для хлопців на фронт», – розповідає владика Святослав.
І не лише дрони чи апаратуру, а й автомобілі. Зокрема, за сприяння архієпископа Святослава БАПЦ та білоруська діаспора Канади передали для полку Калиновського та ЗСУ чотири пікапи та одну медичну машину.
Через специфіку українського законодавства автівки дозволено заганяти на фронт через благодійний фонд. А в Україні, як відомо, не кожен благодійний фонд займається благодійністю. В цьому, власне, архієпископ БАПЦ переконався на власному досвіді, загнавши в Україну два джипи для чернігівської 119-тої бригади територіальної оборони. Один із них так і не доїхав до фронту. Один із столичних благодійних фондів просто присвоїв цю автівку.
«Зараз із цим фондом розбираються правоохоронці. Все робиться на віру, бо закон такий, що ввозити транспортні засоби можна тільки через благодійний фонд. Деякі фонди цим користуються і забирають майно собі», – описує ситуацію з нечесними благодійними фондами архієпископ.
«П’ятницьку церкву ми забрали за могорич»
– Владико, ви корінний білорус чи українець? – цікавлюсь походженням.
– Ні, я народився тут, у Чернігові. Походження по батькові білоруське – наш рід Логінів з Гроденщини. Ще в молодості в Чернігові ми організовували українську церкву, потім я навчався в духовній семінарії. А в Канаді закінчив теологічний факультет Манітобського університету.
– До речі, що стосується Чернігова і української церкви, наскільки важко тоді було? – запитую архієпископа БАПЦ.
– Ви не повірите, але храм Параскеви П’ятниці мені вдалося взяти в оренду за могорич, – посміхається. – Була одна кумедна історія: коли у 1989 році відкривали Троїцький собор, тодішній директор заповідника «Чернігів стародавній» Сидельников сидів з усіма за столом і обмивав цю справу, а біля владики пляшечка стояла, так директор заповідника і каже: «А якщо ще з тієї пляшки наллєте, то я вам і дзвіницю віддам». Ну, а з П’ятницькою церквою історія була подібна. Обравши слушний момент, підходжу до Сидельникова і кажу: «нам треба П'ятницьку церкву взяти в оренду». А він такий: «Ну, так біжи в магазин». Я дістаю шаньку і кажу: «Ось вже все є». Він узяв і підписав. Ось так швидко все і вирішилось. Так само було з храмом Михайла та Федора. Приміщення належало госпіталю військово-морського флоту. Ми вирішили все в Одесі. Тепер це храм ПЦУ.
Про долю білорусі та анафему Лукашенка
Як бачимо архієпископ Білоруської автокефальної православної церкви має безпосереднє відношення до становлення української автокефалії. Владика Святослав вірить, що наближається той час, коли і БАПЦ отримає Томос від Вселенського патріарха.
«Вселенський патріарх нас поки що не визнав, але я з ним зустрічався рік тому у Константинополі, на Фанарі. Поки що питання нашої церкви не на часі, бо йде війна, але від її результату буде залежати і доля Білорусі», – переконаний архієпископ Святослав.
Саме тому білоруси так завзято допомагають українцям повалити російського імперського «колоса», бо без вільної України не буде вільної Білорусі – долі наших народів міцно пов’язані спільною історією, пролитою кров’ю та родами, а Олександр Лукашенко – це звичайна маріонетка кремлівського душогуба. Він це і сам прекрасно розуміє, інакше б не забороняв білоруському народові мати «першого серед них», не саджав би священиків за проповіді і не забороняв би архієпископу в’їзд. У свою чергу владика Святослав вважає Лукашенка тираном, якого треба відлучити від церкви.
«Силою, що нам дана Богом, ми проголошуємо анафему колишньому президенту Олександру Лукашенку... Закликаємо тих, хто все ще служить його сатанинській владі, не підкорятися злочинним наказам, тому що в іншому разі на вас чекають прокляття ваших нащадків у земному та пекло в небесному житті», – йшлося у тексті відлучення, який архієпископ Святослав проголосив у 2020 році.
Чернігівець за походженням і головний серед православних білорусів владика Святослав (Логін) вважає церкву духовним і неполітичним інститутом, який навчає паству боротися за правду. За його словами, церква не може «просто спостерігати геноцид білорусів», тому має бути з тими, хто б’ється за свободу.
Віталій НАЗАРЕНКО, фото з архіву архієпископа БАПЦ Святослава