У Чернігові вшанували Леоніда Глібова

Чудового весняного дня в Чернігівській обласній науковій бібліотеці імені Володимира Короленка урочисто нагородили лауреатів цьогорічної Літературно-мистецької премії імені Леоніда Глібова – видатного нашого земляка, знаменитого українського письменника. Вели це прекрасне свято знаний прозаїк, очільник Літературної спілки «Чернігів», головний редактор журналу «Літературний Чернігів», голова журі премії імені Леоніда Глібова Михась Ткач та бібліотекар відділу краєзнавства обласної бібліотеки імені В. Короленка Олена Дорохова. На святі було багато весни, любові та Глібова!

На цю церемонію нагородження завітала практично вся чернігівська літературна та мистецька еліта. Говорили гарно й зворушливо. І атмосфера в залі була щирою, невимушеною. Власне, йшлося не тільки про видатного класика української літератури, який тривалий час мешкав і працював на Придесенні (автора знаменитих байок, творів для дітей та пісні «Стоїть гора високая», в якій поет прославив краєвиди Седнева та річечку Снов); не лише про заслуги нинішніх лауреатів, цілком справедливі.

Звучали пропозиції щодо нового, достойного пам’ятника Леонідові Глібову – на чернігівському Валу – й реставрації пам’ятника славетному байкареві на Болдиній горі; створення в Чернігові його музею; ґрунтовного й ошатного видання геніальної спадщини Леоніда Івановича, котра фактично не перевидавалася... з радянських часів. Взагалі, варто говорити про феномен Чернігова, адже саме тут оселилися відомі діячі культури, які настільки полюбили наше місто, що Придесення стало для них рідним; і саме тут вони створили свої найкращі твори. Це, зокрема, Михайло Коцюбинський, котрий народився на Вінниччині, й Леонід Глібов, який родом із Полтавщини.

Майбутній видатний байкар впродовж шести років успішно навчався в Ніжинській гімназії, як і Микола Гоголь та Євген Гребінка. А переїхавши до Чернігова, почав видавати з друзями тижневик «Чернігівський листок». Причому водночас був не лише видавцем, а й редактором, кореспондентом, коректором та кур’єром. Втім, його подвижництво не оцінили: письменник потрапив в опалу, змушений був залишити роботу вчителя й кілька років мешкав у Ніжині – в адміністративному засланні. Та згодом відомий байкар таки повернувся до Чернігова й до кінця свого життя завідував тут земською друкарнею. В останні роки життя Леонід Глібов уславився і як автор творів для дітей: поезій, загадок, акровіршів…

Нагороджував лауреатів очільник Літературної спілки «Чернігів» та журналу «Літературний Чернігів», які в 2002 році заснували цю почесну відзнаку, прозаїк Михась Ткач. Він наголосив, що Україна й Чернігівщина мають пишатися таким справжнім Патріотом і видатним Подвижником, як Леонід Глібов; це – дійсно письменник світового рівня! Тепло відгукнувся Михайло Михайлович і про нинішніх лауреатів: письменників Валентину Мастєрову, Дмитра Шупту, Валентину Громову; науковців Світлану Іваницьку, Тамару Демченко; артиста капели бандуристів імені Остапа Вересая обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм Сергія Сидоренка.     

Проникливо говорили про цьогорічних достойників редактор обласної газети «Чернігівщина», письменник, президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України Сергій Дзюба, директор обласної універсальної наукової бібліотеки імені Володимира Короленка Інна Аліференко, завідувач відділом краєзнавства цієї бібліотеки Ірина Каганова.    

Також на прекрасному та зворушливому святі пролунали популярні українські пісні у виконанні капели бандуристів імені О. Вересая (улюблена пісня Леоніда Глібова «Стоїть гора високая…»), які викликали овації в переповненому залі.

Сергій Квітницький

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"