Район не підтримав заколотників


 

5 вересня 1991 року відбулася дев’ята позачергова сесія Бобровицької районної ради народних депутатів двадцять першого скликання, на якій розглянуті шість питань, три з яких стосувалися «ГКЧП»:

 

  • Про громадсько-політичну ситуацію, що склалася в районі в результаті державного перевороту 19-21 серпня.
  • Про створення тимчасової комісії районної ради по перевірці діяльності на території району посадових осіб органів влади і управління, господарських організацій у зв’язку з державним переворотом 19-21 серпня.
  • Про виконання Указів Президії Верховної Ради України від 26 серпня 1991 року «Про тимчасове припинення діяльності Компартії України» та від 30 серпня 1991 року «Про заборону діяльності Компартії України».

Вів сесію голова районної ради Б.І. Гора (заодно перший секретар райкому Компартії України – Авт.) По першому питанню доповідав перший заступник голови райвиконкому М.І. Горда. Він наголосив на тому, що найстрашнішим було те, що група високопоставлених заколотників спробувала спрямувати армію проти народу, але це, на щастя, не вийшло.

Прокуратурою СРСР порушена кримінальна справа проти організаторів перевороту. Ведеться розслідування причетності до цього службових осіб, політичних партій і громадських організацій. Президія Верховної Ради України не підтримала змовників.

«У ті дні від мене, – доповідав М.І. Горда, – як першого заступника голови виконкому (голова районної ради і виконкому був у відпустці), всього виконавчого комітету і кожного керівника вимагалась висока відповідальність за долю населення району, надзвичайна розсудливість і витримка.

Проявити ці якості було нелегко, оскільки в перший день було важко визначитись із обстановкою, так як оцінку цим подіям не могли зразу дати навіть республіканські органи влади. Ніяких вказівок від вищестоящих органів влади ми не одержували ні письмово, ні по телефону.

Ми не збирали ніяких нарад, не приймали ніяких офіційних заяв, рішень і розпоряджень, спрямованих на підтримку заколоту. В районі не створювались ніякі формування чи структури на виконання постанов і вказівок так званого Державного комітету.

У газеті «Жовтнева зоря» та по районному радіомовленню не було ніяких повідомлень, інших публікацій на підтримку Комітету. Розуміючи надзвичайну ситуацію, ми прийняли рішення переговорити з керівниками базового рівня і господарств, порадити їм діяти в рамках законів України. Насамперед, на забезпечення нормального трудового ритму, належного громадського порядку, роботи транспорту, підприємств торгівлі і побуту. Велика увага зверталася на невідкладні завдання – завершення збирання врожаю, підготовки до зими.

Зрозуміло, що сьогодні багато людей діють не так, як діяли 19 серпня. І тоді ніхто не знав, як вони поведуть себе. Люди налякані роками тоталітарного режиму і знають, що буває, коли здійснюється переворот. Недаремно окремі колишні комуністи, які напередодні вийшли з партії, 19-го прийшли в партійні організації платити внески. Забезпечення нормальної життєдіяльної обстановки було спрямоване не на підтримку хунти, як це оцінюється нині, а на недопущення пролиття невинної крові. Адже відомо, що всі війська були приведені в стан підвищеної бойової готовності, вони були готові діяти без будь-якої згоди республіканських чи місцевих органів влади, якщо виникне з їхньої точки зору така потреба.

Спроба заколотників захопити владу зобов’язує згуртуватися і повернутися обличчям до вирішення основних проблем. На сьогодні ще не зібрано близько трьох тисяч гектарів зернових, маємо лише 80 тисяч тонн зерна, тоді як минулого року на цей час було 113 тисяч. Значні площі не зібрані в колгоспах «Маяк», імені Тельмана, «40 років Перемоги».

Критична ситуація складається з виконанням держзамовлення на хліб. Продовжують зволікати з цією відповідальною справою колгоспи «Маяк», імені Тельмана, «Дружба», «Серп і Молот» та ін.

Тривожить стан заготівлі кормів для громадського тваринництва. Дуже мало закладено силосу (від 2 до 10%) в господарствах імені Карла Маркса, імені Тельмана, «Більшовик», «Маяк».

Великої рогатої худоби поменшало на 1074 голови. До того ж, багато її загинуло – 1236 голів. За вісім місяців вироблено м’яса на 975 тонн менше, ніж торік. Особливо велике відставання допущено в колгоспах імені Чапаєва, імені Леніна, «Серп і Молот». На 331 тонну менше виробили молока.

Забуксував будівельний комплекс району. Особливо знизив обсяги райагробуд. Вражає пасивність більшості господарників по газифікації. Всі ми пережили страшні три дні і три ночі. Завдяки неймовірному напруженню сил вдалося відстояти завоювання демократії, кращі сини Росії віддали за ідеали свободи своє життя. Ми не маємо права забувати це і повинні зробити все, щоб подібне не повторилося.

Районна рада звертається до населення району, громадських організацій із закликом щодо консолідації, зміцнення організованості, правопорядку та дисципліни». В обговоренні доповіді виступили п’ять депутатів районної ради, а також голова районної ради Б.І. Гора. Він наголосив: першочергове завдання – нагодувати людей. Вирішується питання про безкоштовне харчування в школах учнів 1-4 класів, безкоштовний проїзд в автобусах. Формуються кошти для інших пільг.

По розглянутому питанню прийняте рішення. Потім сесія створила тимчасову комісію з перевірки діяльності на території району посадових осіб органів влади, управління, громадських організацій у зв’язку з державним переворотом. До її складу увійшли вісім депутатів районної ради і один – обласної.

Заступник голови соціально-культурної комісії районної ради А.Б. Гордієнко вніс пропозицію: виключити районний комітет партії з числа засновників районної газети «Жовтнева зоря». Сесія одноголосно проголосувала за цю пропозицію.

Заступник редактора районної газети «Жовтнева зоря» Г.А. Войток виніс на затвердження сесії районної ради основні напрями діяльності газети «Жовтнева зоря» та склад громадської редколегії газети. Обидва документи затверджені одностайно.

Із заявою на сесії виступив Б.І. Гора, який оголосив про складання повноважень першого секретаря райкому партії у зв’язку з забороною діяльності Компартії України.

(з газети «Жовтнева зоря» від 11 вересня 1991 р.) "Енциклопедія Бобровиччини"

Розроблено ТОВ "СОТА ЛАБС"